IDN neboli mezinárodní doménová jména (Internationalized Domain Names) umožňují, aby názvy domén (a jejich url adresy) nemusely tvořit jen znaky anglické abecedy, jak je obvyklé, ale v podstatě jakékoliv znaky a symboly. V Číně se tedy mohou do webových adres dostat čínské znaky, v Německu například přehlásky a v České republice by to znamenalo háčky a čárky.
Samotný koncept IDN je nicméně poměrně rozporuplný a společně s výhodami (více volných domén, jazyková přirozenost) přináší i velmi výrazné nevýhody (horší přístupnost a použitelnost, technické obtíže, riziko podvodů a doménových spekulací). Podrobněji jsme se výhodám a nevýhodám IDN věnovali například ve článku IDN aneb mezinárodní doménová jména.
Ačkoliv mezinárodní organizace ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) tento koncept již několik let prosazuje, správce české národní domény, sdružení CZ.NIC, se již před lety rozhodlo, že rozhodnutí o implementaci tohoto systému nechá na uživatelích. Každé dva roky proto probíhá výzkum mezi uživateli a firmami, kteří zatím IDN pravidelně odmítají.
Dnes byly zveřejněny výsledky nejnovějšího výzkumu za rok 2012, který realizovala agentura Markent a kterého se zúčastnilo 1000 organizací, 1200 jednotlivců a 100 vlastníků domén. Výsledky jsou velmi podobné jako v předchozích letech a Češi zatím IDN nechtějí. Výrazněji se zvýšil jen zájem u firem (ze 13% na 29%), neboť spousta domén už je jednoduše "zabraná".
Názory na zavedení diakritiky v doménách CZ (zdroj: háčkyčárky.cz)
Přidat komentář