nejpozdější
Registrační systém celosvětové seriálové produkce ISSN (International Standard Serial Number - mezinárodní standardní číslo seriálu) v rámci harmonizace pravidel standardů ISBD(S), AACR2 a ISSN nahradil pojem seriálová publikace termínem pokračující zdroj (continuing resource) a přijal definice společné všem třem standardům. Základními registrovanými a popisovanými jednotkami, kterým národní střediska přidělují ISSN, se tedy staly pokračující zdroje.
VíceV posledních dnech se v elektronické konferenci Knihovna rozhořela debata o zpracování internetových zdrojů do OPACů knihoven.
VíceVýraz konsorcium se v poslední době objevuje stále častěji v "knihovnických hovorech" a pomalu se stává součástí naší odborné hantýrky. A není tomu tak jen u nás; tedy přesněji, konsorcia pro nákup elektronických zdrojů jsou trendem celosvětovým.
VíceV tomto elektronickém časopise se budeme v letošním roce setkávat s elektronickými časopisy. Nepůjde však o nějakou reklamu různým elektronickým periodikům, ale o jakýsi výlet do světa těchto typů dokumentů z pohledu knihovnického.
VícePosledně jsme se na tomto místě věnovali elektronickým seriálům z pohledu jedné z knihovnických činností - katalogizace.
VíceV minulém sloupku jsme se věnovali problematice terminologie, která se objevuje kolem elektronických seriálů. Ve zbylých letošních sloupcích bychom se podívali na jejich zpracování.
VíceSpolečně s tím, jak se začaly elektronické seriály šířit po síti, objevily se i snahy zachytit je do knihovnických systémů. Už od 90. let minulého století tak lze sledovat různé pokusy, jak toho dosáhnout.
Více