Aprílový výběr 2019
Stejně jako každý rok se i letos na 1. dubna objevily v médiích, v tiskových zprávách a na sociálních sítích tradiční aprílové vtípky. A i když se letos k „aprílovému přehledu“ dostáváme poměrně pozdě, pořád si myslím, že stojí za to se na některé zajímavé „aprílové“ produkty, služby a zprávy v médiích podívat.
Mapy z roku 1999
U nás se do „aprílu“ jako obvykle zapojily Mapy.cz [4], které se tentokrát vrátily do minulosti [5], konkrétně do roku 1999, kdy byly mapy od Seznamu spuštěné. Výprava do historie je kompletní včetně původního designu (map i webových stránek) a zejména původního rozhraní založeném výhradně na šipkách po stranách mapy (tj. žádné posouvání mapy myší, nebo klikání na ikonky, aby se člověk dozvěděl další info).
Součástí změny byla i reportáž [8] na webu Seznam Zprávy, kde o této novince promluvil např. manažer týmu Mapy.cz Martin Jeřábek či produktový manažer Mapy.cz Jakub Faifer. Jak v reportáži také zaznělo, tým Mapy.cz nabízí zájemcům i navigace to auta – a to na klasických vinylových deskách.
Aprílový Google
Stejně jako každý rok si řadu aprílových vtípků připravil i Google a jeho pobočky. Nejvíce pozornosti obvykle získávají Google Mapy, na kterých jsme v předchozích letech mohli hledat Pokémony, hrát Pac-Mana nebo se vypravit do minulosti. I tentokrát byla aprílová verze map „hravá“ a uživatelé si mohli zahrát „Hada [9]“ – a to hned v několika městech (jako Londýn, Sydney či Tokyo) – s tím, že každé město mělo svůj styl „hada“ (např. v Londýně to byl typický červený double-decker) a vybrané pamětihodnosti (např. Big Ben v Londýně, budovu opery v Sydney, most Golden Gate v San Franciscu atd.)
[10]
[11]
Dopravní had v Google Mapách (vlevo: Londýn, vpravo: San Francisco)
Minimálně z mého pohledu skvělý a velmi zábavný „apríl“ si připravila nizozemská pobočka a její projekt Google Tulip [12] umožňující lidem komunikovat s květinami, zejména pak tulipány. Součástí vtípku byl jak „technický popis [13]“ projektu, tak i zábavné video [12], kde se zástupci projektu pochlubili jednak komunikací s tulipány, tak i s prvními pokusy na jiných květinách (konkrétně na kaktusech).
Mezi další „googloviny“ můžeme zařadit například Screen Cleaner [14], neboli čištění displeje telefonu pomocí mikrovibrací (a aplikace Google Files [15]), možnost zahrát si hru typu „Space Invaders“ v Google Kalendáři [16], či „psaní“ s pomocí ohýbání lžíce [17] (od Google Japan). A nebo samořiditelná auta pro domácí mazlíčky [18] od společnosti Waymo [19] (součást mateřské společnosti Google, Alphabet [20]).
Apríl doma i v zahraničí
Co se týče zahraničních aprílových vtípků, jeden z nejpovedenějších – alespoň pro hráče počítačových her – si připravila společnost Nvidia, která představila [21] holografického herního asistenta R.O.N.a, který dokáže v podstatě všechno, co potřebuje i nejnáročnější hráč nebo uživatel internetu – od zvýšení výkonu počítače, přes optimalizaci herních strategií (kde zaútočit, jakou taktiku zvolit); až po autonomní komunikaci na internetu, která díky pokročilé umělé inteligenci komentuje místo uživatele a většinu diskusí vyhrává.
Z dalších zahraničních příkladů můžeme zmínit například plán serveru Shutterstock [22] na stavbu největší kamenné knihovny [23] pro uložení všech svých ilustračních obrázků (a dalších audiovizuálních materiálů), HyperDrive Ultimate Ultimate Hub [24] od společnosti Hyper s více než 40 porty (a disketovou mechanikou) pro i ty nejnáročnější majitele notebooků, rozvážení (resp. „rozlétávání“) jídla přes leteckou společnost Virgin Australia [25], aplikaci pro hledání LEGO kostek Find my Brick [26], odhalení existence leopardích koal [27] v Austrálii, možnost ověření výšky [28] na Tinderu, či dálkový ovladač [29] pro domácí mazlíčky.
[30]
[31]
HyperDrive Ultimate Ultimate Hub od společnosti Hyper (zdroj: Hyper [24])
Co se týče zajímavých „aprílů“ z ČR, za zmínku stojí např. článek o rozdělení ČR na dvě časová pásma [32] (podle letního a zimního času), guru 3D tisku Josef Průša publikoval video [33] o práci se svými klony, a Slevomat představil prospěšný charitativní projekt „Dáme dálnici!“ s možností přispět na stavbu dálnice D1 [34].
[35]
[36]
Vlevo: rozdělení ČR do dvou časových pásem; vpravo: ukázka z kampaně "Dáme dálnici!"