Windows 10, změny v Google a další letní novinky
Vážení čtenáři,
letní prázdniny pomalu končí a zatímco jindy bychom si na tomto místě možná postěžovali na tradičkí okurkovou sezónu, letos by taková věta rozhodně neplatila. Letošní léto bylo naopak až nezvykle "akční" a plné docela významných událostí - od teroristických útoků, přes krizi spojenou s uprchlíky a migranty, finanční kolaps v Řecku, až třeba po nehodu ve Studénce nebo historická vedra, která v posledních týdnech zasáhla Evropu. Během léta nás také opustil sir Nicholas Winton a z českých osobností například Eva Sošková.
Poslední měsíc byl velmi zajímavý i z hlediska "počítačových a internetových" novinek. Tak například Microsoft začal na konci července s oficiální distribucí nového systému Windows 10, který kombinuje to nejlepší ze stále velmi populárních "Sedmiček" a posledních "Osmiček", které naopak příliš dobře přijaté nebyly. První recenze jsou velmi pozitivní a upgrade na "Desítky" je pro majitele předchozích dvou generací (tj. 7 a 8) zdarma, což se ukázalo jako ideální kombinace – podle posledních informací běží nové Windows 10 již na 75 milionech počítačů.
O veliké překvapení se postarala také společnost Google, která 10. srpna překvapivě oznámila, že mění svou organizační strukturu. Samotný Google se tak nově stává součástí holdingu Alphabet. Zakladatel a dosavadní CEO Googlu, Larry Page se stal výkonným ředitelem "Abecedy", zatímco novým CEO Googlu se stal jeho bývalý produktový šéf Sundar Pichai. Cílem změn mělo být zeštíhlení a zvýšení efektivity Google a osamostatnění některých dílčích projektů jako Calico [4], Google Fiber [5] či Google Ventures [6], které budou nově místo Googlu součástí právě holdingu Alphabet.
Poměrně velmi významnou událostí byl také červencový útok hackerů na seznamku pro zadané Ashley Madison a následné zveřejnění e-mailových adres a dalších osobních údajů celkem více než deseti milionů uživatelů. Později se ukázalo, že aktivních uživatelů byl jen zlomek a že např. více než 90% ženských profilů bylo falešných, nicméně i tak se jednalo o velmi vážný zásah do kyberbezpečnosti s velmi významným potenciálem pro vydírání a kyberšikanu, a to i lidí na velmi významných a citlivých pozicích. Řada e-mailů totiž patřila např. lidem od policie, ze státních úřadů, z médií a dokonce i tajných služeb.
Každopádně od dramatických událostí doma i ve světě si aktuálně můžete odpočinout u neméně zajímavého, ale naštěstí mnohem klidnějšího čísla časopisu Ikaros. Těšit se můžete například na článek věnovaný informační ekologii [7], analýzu obsahu databáze personálních autorit [8] a podíváme se na historii výměnných formátů bibliografických dat ve Spolkové republice Německo [9].
Dále se můžete těšit například na exkurzi do knihovny Anglo-americké vysoké školy [10], představíme si výsledky uživatelského průzkumu věnovanému hodnocení přístupů k vybraným volně dostupným systémům patentových informací [11], a chybět nebude ani pátý díl série článků o historii informačních systémů a služeb v Čechách [12] od Rudolfa Vlasáka.
Tak tedy klidné a příjemné čtení,
Jan Rylich & redakce