Exkurze SKIP do knihovny Anglo-americké vysoké školy
Dne 18. června 2015 se uskutečnila další z exkurzí pražské organizace SKIP. Tentokrát jsme se byli podívat do knihovny Anglo-americké vysoké školy [4], nacházející se nedaleko stanice metra Malostranská v ulici Letenská, v krásném historickém domě, který dříve býval zájezdním hostincem. V každé místnosti najdeme zdobené dřevěné trámové stropy, na které je radost se podívat. V souvislosti s tímto domem jsme také byli ve zkratce seznámeni s kontroverzní osobností českých dějin Jiřím Arvédem Smíchovským, který v tomto domě za první republiky bydlel. Smíchovský byl známým okultistou a kolaborantem, který spolupracoval s nacisty a později i s komunistickou státní bezpečností.
[5]
[6]
Exkurzí nás provázela ředitelka knihovny Zuzana Volmuthová
Škola byla založena roku 1990 a od té doby funguje jako obecně prospěšná společnost. V září 1996 byla na základě darů založena knihovna samotná. Roční přírůstek je 800 knih a má jak oddělení krásné literatury, které se doplňuje z darů a nákupu, tak oddělení literatury odborné. Instituce preferuje volný výběr, který obsahuje na 20 tisíc svazků (z toho 95 % je v angličtině, 5 % v češtině). Beletrii si lze půjčit na jeden měsíc a jsou zde k dispozici noviny i periodika v angličtině vztahující se ke studijním oborům na univerzitě.
Knihovna je otevřena široké veřejnosti, právo půjčovat si zde knihy absenčně mají však jen registrovaní čtenáři z řad univerzity. Ti mají vstup i služby knihovny zdarma. Automatizovaným výpůjčním systémem je Clavius a v knihovně se používá Deweyho desetinné třídění. Knihovna zatím nepřispívá svými záznamy do Souborného katalogu NK ČR.
[7]
[8]
Zdobené dřevěné trámové stropy v knihovně
Výpujčka učebnic na celý semestr
V současné době má škola kolem 700 studentů, kteří za studium platí školné. Ušetřit mohou ale třeba na učebnicích, které si mohou zapůjčit právě v knihovně. Na škole se vyučují sociální a humanitní vědy, žurnalistika, právo, mezinárodní vztahy, ekonomie a obchod. Zajímavá je skladba pedagogů, je to pestrá skládanka národností.
Knihovna, která má otevřeno od pondělí do pátku, má údajně největší sbírku knih v angličtině ze všech soukromých vysokých škol v Praze. V katalogu lze vyhledávat nejen v angličtině, ale i v češtině, slovenštině a němčině. Vítanou pomůckou jsou v něm přiřazené obálky knih a také možnosti běžné rezervace, vygenerování citace, nalezení dalších titulů od stejného autora apod. Ve fondech lze nalézt také vysokoškolské práce studentů univerzity z oblasti ekonomie, mezinárodních vztahů, diplomacie, humanitních a sociálních věd, žurnalistiky a práva. Tyto práce jsou k nahlédnutí pouze v knihovně bez možnosti kopírování.
Knihovna se prezentuje i prostřednictvím sociální sítě Facebook [9] a mimo jiné spolupracuje s Ústavem pro soudobé dějiny AV ČR či Ústavem mezinárodních vztahů v Praze. Mezi knihami se odehrávají kulturní události jako například autorské čtení, poezie a beletrie, hudební koncerty, diskuse, představení, jsou zvány známé osobnosti z kulturního prostředí. Knihovna nabízí své prostory pro festivaly a symposia.
[10]
[11]
Exkurze do Knihovny Anglo-americké vysoké školy