Webové a mobilní aplikace se podruhé utkají v soutěži Společně otevíráme data
Fond Otakara Motejla spouští druhý ročník soutěže Společně otevíráme data, která oceňuje nejlepší aplikace postavené na otevřených datech. Autoři mohou hlásit své aplikace do 31. října 2014, vítězové získají finanční i věcné ceny. Soutěžící také mohou využít odborné konzultace mentorů předních IT společností, které jsou partnery soutěže.
Státní úřady, kraje i města postupně zpřístupňují informace ve strukturovaných a strojově čitelných formátech, které umožňují další využití. Cílem soutěže, jejíž podmínky najdete na www.otevrenadata.cz [4], je podpořit tento trend a ocenit kvalitní aplikace, které na otevřených datech vytváří nové služby prospěšné pro veřejnost. Mezi loňskými vítězi byl například projekt Fondy EU mapující příjemce eurodotací či portál Najdi-lékárnu, který umí najít nejbližší lékárnu a porovnat ceny léčiv. Podrobněji o výstupech soutěže Ikaros referoval v čísle 1/2014 [5].
[6]
Prezentace otevřených úřadů. Na fotografii zleva: Jiří Knitl (Fond Otakara Motejla), Michal Kubáň (Fond Otakara Motejla), Martin Tajtl (Česká obchodní inspekce), Martin Drtina (Český telekomunikační úřad). Foto: Tomáš Vodňanský.
Otevřená data v Česku
V září 2011 přistoupila Česká republika k Partnerství pro otevřené vládnutí a v akčním plánu se zavázala publikovat v otevřeném formátu 10 datasetů veřejné správy. Ze seznamu však byly zpřístupněny jen výsledky voleb Českého statistického úřadu. Zbylých 9 datasetů spadajících pod ministerstva vnitra, financí, spravedlnosti, dopravy a pro místní rozvoj (insolvenční a obchodní rejstřík, data o financování politických stran aj.) stát dosud neotevřel.
Z podnětu nevládních organizací zatím začaly data otevírat jiné úřady. V říjnu 2012 uvolnila data o hlasování Poslanecká sněmovna, o rok později zpřístupnila Česká obchodní inspekce data o výsledcích kontrol a udělených sankcích a otevírání dat zahájil Český telekomunikační úřad. Zpřístupnění dat přislíbily i kraje a města, mezi prvními byly loni Děčín, Opava či kraj Vysočina.
V listopadu 2013 schválila Evropská unie směrnici, [7] která členským státům ukládá povinnost zpřístupnit veřejná data v otevřených formátech. Podle ní musí Česko do července 2015 přijmout klíčové právní předpisy pro tento proces, vláda by tedy měla k otevřeným datům co nejdříve zaujmout aktivnější postoj.
Minulý ročník soutěže otevřel oči
“První ročník soutěže ukázal, že aplikace vytvořené na otevřených datech umí usnadnit život občanům či třeba zprůhlednit hospodaření institucí. I letos proto chceme inspirovat nejen vývojáře k novým projektům, ale především další veřejné úřady, aby svá data otevřely,” říká Jiří Knitl, manažer Fondu Otakara Motejla.
Pro starosty, úředníky i programátory českých úřadů proto Fond Otakara Motejla nyní vydal přehlednou příručku Jak otevírat data, která představuje celý proces uvolňování dat od prvotního plánování, jaké informace zveřejnit, přes výhody i úskalí různých způsobů publikace až po údržbu dat a jejich vyhodnocení. Příručka je zdarma k dispozici online [8] i v tištěné podobě.
Zpřístupňování dat veřejné správy podporují i české firmy, a řada z nich se proto letos rozhodla stát se partnerem soutěže Společně otevíráme data. “Zpřístupňování dat považujeme za
velice důležité. Aplikace, které byly úspěšné v loňském roce, ukázaly, jak mohou takové projekty přispět ke zlepšení situace a upozornit na nečekané souvislosti. Díky nim lépe rozumíme tomu, co se kolem nás děje,” uvádí Ondřej Filip, ředitel společnosti CZ.NIC, [9] která je společně s Nadací Vodafone [10] generálním partnerem akce. Soutěž podporují také ABRA Software [11], Deloitte [12], Dobrý web [13], Huawei [14], Keboola [15], Microsoft [16]a Red Hat [17], které poskytnou nejen věcné ceny, ale všem soutěžícím nabízí i technickou podporu a konzultace v oblasti digitálních médií.
Podrobné informace k soutěži Společně otevíráme data
Aplikace lze přihlašovat do 31. října 2014 na webu www.otevrenadata.cz [4]. Soutěžit mohou české webové a mobilní aplikace, které pracují s otevřenými daty nebo část použitých dat poskytnou v otevřeném formátu. Na vítěze čekají odměny ve výši 10 – 20 000 Kč, chytré telefony i odborná školení. Studentské projekty mohou navíc získat zvláštní cenu ve výši 10 000 Kč. V porotě zasednou ředitel CZ.NIC Ondřej Filip, podnikatel a ústavní právník Marek Antoš, IT konzultant Jiří Peterka a další osobnosti. Při hodnocení budou přihlížet zejména ke společenskému přínosu aplikací, originalitě řešení a uživatelské přívětivosti. Odborným garantem soutěže je Fórum pro otevřená data, které založil Fond Otakara Motejla s Fakultou informatiky a statistiky VŠE [18] a Matematicko-fyzikální fakultou UK [19].