Exkurze do Knihovny Václava Havla
Dvacet čtyři profesionálů sdružených v organizaci SKIP [4] se na konci září tohoto roku sešlo v Kateřinské ulici v Praze, aby společně zavítalo do Knihovny Václava Havla. Knihovna nese status obecně prospěšné organizace a stará se o uchovávání a šíření odkazu našeho bývalého pana prezidenta. Otevřena je každé úterý od 9-17 hodin.
Mimoto může veřejnost navštívit i stálou expozici, která je přístupná celý týden kromě pondělí od 12-18 hodin. Tu najdeme v Řetězové ulici na Praze 1 v prostorách bývalé Galerie Montmartre pod názvem „Václav Havel: Český mýtus aneb Havel v kostce“. V těchto prostorách pořádá knihovna též semináře, autorská čtení, výstavy, koncerty a divadelní představení.
[5]
[6]
[7]
Exkurze do Knihovny Václava Havla
Mezi hlavní úkoly Knihovny Václava Havla patří zpřístupnění archiválií a dokumentů souvisejících s dílem a životem Václava Havla a vybudování studovny s digitálním archivem a pořádání konferencí v oblasti lidských práv a evropské integrace. K dalším významným aktivitám KVH patří organizace společenských a kulturních akcí, za účasti osobností blízkých Václavu Havlovi: umělců, vědců či intelektuálů mladší generace. Knihovna byla založena roku 2004 Dagmar Havlovou, Karlem Schwarzenbergem a Miloslavem Petruskem. Po smrti Václava Havla (2011) se poptávka po jeho díle zvýšila. Knihovna Václava Havla je nestátní neziskovou institucí, ve které pracuje jedenáct zaměstnanců.
[8]
[9]
Exkurze do Knihovny Václava Havla
Instituce postupně shromažďuje, digitalizuje a zpřístupňuje písemnosti, fotografie, zvukové nahrávky a další materiály, které se týkají Václava Havla a jeho blízkých a přátel. Získává je nejen ze soukromých zdrojů (například Archiv Ivana M. Havla), ale též ze sbírek státních institucí (například Památník národního písemnictví). Knihovna spravuje kolem 4.500 knihovních jednotek, tvořících jeden z nejkomplexnějších souborů vztahující se k životu a dílu našeho bývalého prezidenta. Knihovna se zabývá také publikačním programem. Od roku 2013 se spolu s Radou Evropy a Nadací Charty 77 podílí na udělování mezinárodní Ceny Václava Havla za lidská práva.