Knihovna knihovnické literatury jde s dobou
Knihovna knihovnické literatury (KKL) je součástí Knihovnického institutu Národní knihovny ČR. KKL byla založena roku 1953 jako odborná příručka tehdejšího Ústředního vědecko-metodického kabinetu knihovnictví Národní a universitní knihovny v Praze. Na začátku své činnosti měla jen příruční knihovnu, do níž byla uložena základní knihovnická literatura vypůjčená z fondu Národní a universitní knihovny.
V rámci České republiky je naší největší takto oborově zaměřenou odbornou knihovnou. Její fond je doplňován tuzemskou i zahraniční literaturou, a to nejen novinkami, ale i retrospektivně – všemi vhodnými dokumenty, které dokládají vývoj knihovnictví a příbuzných oborů (např. knihovědy, andragogiky, archivnictví aj.) u nás i v zahraničí. Její další důležitou funkcí je tedy funkce archivní.
Knihovna s vlastní studovnou a skladem se od svých počátků nacházejí prakticky na stejném místě v Klementinu. Dnešní KKL prošla v 90. letech a v letech 2003-2004 rekonstrukcí. Kromě menších stavebních úprav došlo samozřejmě k modernizaci vybavení (nové počítačové stanice, připojení Wi-Fi pro registrované čtenáře apod.).
Novinky nejprve vystavíme, potom půjčíme
O studovnu KKL se starají dvě pracovnice a také pracovníci Studijního a informačního oddělení Knihovnického institutu. Každý týden pracovnice studovny připravují výstavku novinek ze zahraniční i domácí knihovnické produkce. Uživatelé si mohou příslušnou knihu zamluvit a obdržet ji tak ke studiu hned po ukončení výstavky.
[5]
[6]
[7]
Pokud se vám nějaký titul líbí, neváhejte a rezervujte. Kniha bude vaše hned po skončení výstavky.
Do Knihovny knihovnické literatury je si možno také domluvit exkurzi. Pracovnice studovny vysvětlí chod studovny, vyhledávání v katalogu KKL apod. Studovnu navštěvují i zahraniční návštěvy.
Knihovna knihovnické literatury má ve svém fondu v současné době kolem 43.000 svazků a 100 titulů periodik z těchto oborů: knihovnictví, knihověda, vědecké informace, informační věda a příbuzné obory. Fond čítá prakticky úplný výčet české a slovenské literatury z výše zmiňovaných oborů, dále obsahuje nejdůležitější zahraniční monografie, sborníky, encyklopedie, periodika a příručky. Doplňování fondu se děje formou nákupů a darů.
Fond je uživatelům přístupný buď v příruční knihovně studovny, nebo prostřednictvím službu konajícího pracovníka ze skladu. Část fondu je uložena v depozitáři NK ČR v Hostivaři. Fond je řazen dle přírůstkového čísla. K tomuto se přidává signatura označující obor nebo disciplínu či problém, o němž konkrétní publikace pojednává. Brožury sdílí toto označení také, jen za přírůstkovým číslem je B, pokud je brožur více, označují se B1, B2 atd.
[8]
Svázaná periodika jsou k dispozici v pevné vazbě
Knihovnická periodika jsou zde ve vázané formě i v samostatných výtiscích jednotlivých čísel. Fond čítá kolem 100 titulů periodik. Pokud si uživatel chce daný článek zkopírovat, je mu k dispozici kopírovací zařízení ve studovně periodik. Díky nakupovaným přístupům do zahraničních oborových databází se okruh periodik, zpřístupňovaných v KKL podstatně rozšiřuje.
Ve fondu jsou také staré ročníky knihovnických periodik, např. z dvacátých let minulého století. U mnohých z nich jsou zkompletovány celé řady. Články z knihovnických periodik se průběžně excerpují a jsou dohledatelné například přes oborovou bránu Knihovnictví a informační věda (KIV) http://kiv.jib.cz/ [9]. Knihovna půjčuje hlavně k prezenčnímu studiu ve studovně knihovnické literatury. Duplikáty titulů půjčuje i absenčně. Vzhledem k rozpočtovým omezením se publikace ve více exemplářích nakupují velice zřídka, proto je u převážné části fondu absenční půjčování omezeno.
Kdo nás navštěvuje
Od roku 2011 je připojena k výpůjčnímu modulu Národní knihovny ČR a naši uživatelé si mohou fond objednávat prostřednictvím online formuláře. Uživatelé KKL jsou hlavně z řad zaměstnanců Národní knihovny ČR, knihovníci a odborní pracovníci z veřejných knihoven, studenti našeho oboru aj.
KKL - Databáze knihovnické literatury [10] je elektronickým katalogem Knihovny knihovnické literatury. Tato báze představuje v úplnosti českou a výběrově zahraniční knihovnickou literaturu. Obsahuje monografické, seriálové i analytické záznamy dokumentů od r. 1990. Starší záznamy přírůstků KKL (do roku 1990) jsou průběžně zpětně doplňovány. V úplnosti jsou vyhledatelné v lístkových katalozích a kartotékách studovny KKL a v jejich elektronické naskenované verzi (lístkový katalog KKL ve formátu .tiff [11]). Od roku 2000 je báze obohacena též o záznamy českých i zahraničních internetových zdrojů oboru.
Dále se uživatelé mohou podívat do:
- KZK [12] - databáze zkratek pro knihovnické a informační obory
- TDKIV [13] - česká terminologická databáze z oblasti knihovnictví a informační vědy
- KSL [14] - anglicko-český a česko-anglický slovník knihovnické terminologie
- zahraničních databází LISA, LISS, Emerald.
[15]
[16]
[17]
Studovna nabízí funkční zázemí pro prezenční studium
V KKL lze vyhledávat také prostřednictvím oborové brány KIV - Oborová brána Knihovnictví a informační věda [9]. Výhodou je možnost vyhledávat v jednotlivých bázích nebo paralelně v nějaké kombinaci bází, a to včetně KKL a dalších zde dále uvedených. Další výhodou je nabídka přidaných služeb SFX zaměřených především na získání plného textu nebo informace o dostupnosti.
Pracovnice KKL se také aktivně podílí na zodpovídání dotazů v rámci služby ptejteseknihovny@nkp.cz [18]. V r. 2012 bylo zodpovězeno 50 dotazů z oblasti knihovnictví, informační vědy, knihovědy, knihovnické legislativy, rešeršních strategií apod.
Jak o sobě dát vědět?
Dnes již nestačí pouze informativní nástěnky, letáčky, plakáty. Uživatelé chtějí mít informace co nejrychleji. A tak jsme se rozhodli služby knihovny propagovat i prostřednictvím Facebooku, Wikipedie, novinek KKL aj.
Wikipedii jsme považovali za skutečně vhodnou platformu pro další informování o knihovně a jejích službách a produktech. Uložili jsme heslo Knihovnický institut a Knihovna knihovnické literatury. Hesla Knihovnický institut a Knihovna knihovnické literatury najdete na Wikipedii [19]. Po vypracování hesel do wikipedie jsme založili účet Facebooku Knihovnického institut NK ČR - informační služby [20].
Každý začátek je těžký. Nejprve jsme museli sami sobě zodpovědět několik otázek: Pro koho to děláme? Co tím chceme dosáhnout? Cílovou skupinou, na kterou se zaměřujeme, jsou odborníci z oboru knihovnictví a informační vědy i příbuzných oborů (studenti a vyučující středních a vysokých škol, zaměstnanci odborných, veřejných i akademických knihoven). V současnosti máme přes 200 fanoušků a stále přibývají noví. Dalším cílem bylo a je, aby nás sledovala široká knihovnická veřejnost, proto se snažíme zveřejňovat příspěvky, které by mohly zaujmout každého. Informujeme o svých službách, činnosti našich pracovníků, zajímavých knihovnických akcích, o agendě, s kterou se dennodenně potýkáme aj.
[21]
Jak zapojit neformální sociální síť, a přitom si zachovat serióznost národní instituce? Odpověď na tuto otázku není snadná..
Snažíme se také propagovat, a tím tak trochu otevřít, náš fond novým uživatelům. Z toho důvodu umísťujeme odkazy na zajímavé zahraniční i české tituly z našeho oboru. Když někdo najde zajímavý článek v knihovnických (i neknihovnických) periodikách, upozorníme na něj. Vystavujeme zde také různé zajímavosti, které nacházíme v průběhu studia starší knihovnické literatury.
Facebook nám také skvěle posloužil v době jakýchkoliv plánovaných i neplánovaných změn v provozní době, službách, databázích, kdy jsme na tyto stránky dávali aktuální informace např. o uzavření Národní knihovny pro uživatele či odstavení databází aj. Dále se snažíme informovat o akcích v rámci Knihovnického institutu, propojovat naše činnosti, např. při vydání určitého článku v časopise Knihovna. Jestliže jsou ještě jiné „doprovodné akce“ k tomuto tématu, např. výstavy, příspěvek v rámci nějakého vzdělávacího programu, tak na něj samozřejmě umístíme odkaz na Facebooku.
Spojit funkci vzdělávací, informační a komunikační s neformálním charakterem Facebooku je trochu obtížné, neboť Knihovnický institut je odborným pracovištěm Národní Knihovny ČR. Ale s facebookem pracujeme rádi, neboť nás vždycky může překvapit, resp. naši fanoušci nás překvapují. Hlavně reakcemi na naše příspěvky.
- Informace pro knihovny: Knihovna knihovnické literatury. Informace pro knihovny: Knihovna knihovnické literatury [online]. Praha: Národní knihovna ČR, 2012, 18.12.2012 [cit. 2013-06-11]. Dostupné z: http://knihovnam.nkp.cz/sekce.php3?page=04_knihovna_knihovnicke_literatury.htm [22]
- Štěpánová, Bedřiška. Význam Knihovnického institutu Národní knihovny ČR pro veřejné knihovny a odbornou knihovnickou veřejnost: absolventská práce. Praha: Vyšší odborná škola informačních služeb, 2006. 54 s.
- Vyorálková, Danuše. Studijní a informační oddělení odboru knihovnictví Národní knihovny. Čtenář, 1996, 48(4), s. 123-125. ISSN 0011-2321.