Majový Ikaros a ztracená konference
Vážení čtenáři,
vítám vás u květnového čísla časopisu Ikaros. Jak jste si pravděpodobně již všimli, zatím se nikde neobjevilo obvyklé speciální číslo věnované konferenci Inforum [4]. O chybu ani konspiraci se nejedná; časopis Ikaros byl sice i letos mediálním partnerem konference, ale po dohodě s organizátory bylo rozhodnuto, že pokryjeme Inforum formou klasických článků v příštím čísle, nikoliv "online zpravodajstvím" jako v posledních letech. Konference se tedy neztratila, jen přijde později. Kdo chtěl Inforum sledovat téměř v reálném čase, kolegové z Inflow [5] zajišťovali live-blogging; a koho zajímají spíše souhrnné články, může se už pomalu těšit na červnové číslo Ikara.
Vzhledem k tomu, že jsme tentokrát nemuseli řešit konferenční speciál, měli jsme trochu více času na klasické květnové číslo, jehož úvodník ostatně právě čtete. Výsledkem je, jak alespoň doufáme, spousta zajímavých článků, včetně reportáže z prvního Knihovnického Barcampu v ČR [6] a z dubnového festivalu vědy, techniky a umění ENTER 6: BIOPOLIS [7]. Obě akce jsem měl možnost navštívit a obě se mi moc líbily.
Co se reportáží týče, máme pro vás ještě zprávu z vernisáže výstavy věnované historii slovenského spolku Detvan [8] v Praze a exkurzi SKIPu do Knihovny HAMU [9]. Krom toho si představíme skandinávský projekt DigitaltMuseum [10], podíváme se, jak efektivně podpořit otevřený přístup k vědeckým informacím [11], a díky jednomu webovému projektu budeme moci naslouchat městům [12] (a policejním vysílačkám).
A ještě pořád nekončíme. Čeká na vás také kupříkladu článek mapující vývoj informační základny v ČR [13], přiblížíme si publikační procesy při vydávaní digitálního obsahu na mobilních zařízeních [14], a chybět nebude ani rozhovor s Jitkou Motejzíkovou [15]. V neposlední řadě se můžete těšit na první díl série "Digitální odznaky a gamifikace v kontextu učení [16]" a na článek o vědecké kolaboraci u projektu Paměť Slovenska [17].
Příjemné květnové čtení,
Jan Rylich & redakce