Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Pozvánka na výstavu Siege maps / Mapy obležení

Napsal uživatel Jan Rylich dne 9. Červenec 2016 - 22:46.

Vážení čtenáři, na konci června byla slavnostně zahájena maltsko-česká výstava Siege maps: keeping memory safe neboli Mapy obležení jako záchrana paměti. Výstava bude probíhat až do 31. srpna 2016, a to od pondělí do pátku 9.00 - 17.00 v předsálí Mapové sbírky na PřF UK v Praze.

Výstava představuje čtyři verze renesanční mapy Velkého obležení vytvořené v rozmezí května a září roku 1565, a kromě toho objasňuje, jak plány vznikaly, kdo je vytvořil, kde jsou rozdíly mezi jednotlivými verzemi a detailně popisuje geografické a bitevní situace. Autorem byl Giovanni Francesco Camocio (1501-1575), ve své době známý benátský nakladatel knih a map, který pracoval v okruhu slavného malíře Tiziana. Mistr Camocio již o deset let později zemřel jako většina Benátčanů na mor.

V květnu 1565 zaútočilo na Maltu turecké vojsko sultána Sulejmana I., s 40 tisíci muži a Dragutovými piráty. Proti nim stálo pouhých 540 maltských řádových rytířů a 8 tisíc Malťanů a evropských žoldnéřů. Přestože přesila byla obrovská, podařilo se po čtyřech měsících obléhání, především díky statečnosti obránců Malty i pomoci sicilského místokrále Garcia de Toledo, Turky porazit. Camociovy mapy nejen že rychle a účinně informovaly Evropu o průběhu obležení, ale především jako první přinesly tolik očekávanou zprávu o prohře Turků.

Expozici doprovázejí originální videoprezentace. Návštěvníky jistě potěší ukázka tradičního řemesla výroby mědirytiny mapy od maltského mistra Rainera Kalnbacha (1928-). Dále je připravena komparace rozdílů čtyř verzí mapy a na závěr návštěvníci uvidí animaci průběhu bitvy vyrobenou studentem Katedry aplikované geoinformatiky a kartografie PřF UK Jakubem Báčou.

Výstavu připravilo National museum of Fine Arts ve Valletě společně s Mapovou sbírkou Geografické sekce Přírodovědecké fakulty v Praze na podporu společné nominace map obležení do mezinárodního Registru programu Paměti světa světového dědictví UNESCO. Registr vznikl v roce 1997 a každé dva roky jsou do něho zapisovány světově unikátní části dokumentového dědictví. Z 350 celkově zapsaných památek zatím tvoří kartografické dokumenty pouhá 4%. Přihláška byla podána v květnu letošního roku a výsledky budou známy v červnu roku 2017.

Výstava je putovní, knihovny mohou požádat o její zapůjčení paní Blanku Šimánovou (e-mail: simanovb@natur.cuni.cz).

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Email addresses will be obfuscated in the page source to reduce the chances of being harvested by spammers.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Filtered HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Email addresses will be obfuscated in the page source to reduce the chances of being harvested by spammers.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
registration login password