Pes v Českém ráji, nepokoje v Charlottesville, Čapí hnízdo a Barbora Špotáková
Vážení čtenáři,
léto už sice pomalu končí, ale podobně jako v předchozím editorialu pokračujeme v nezvykle „neokurkové“ sérii často poměrně významných zpráv z domova i ze světa. Protože zatímco třeba minulé léto bylo ve znamení sluníčka a aplikace Pokémon Go, letos se prostě pořád něco děje.
Pravda, začátek července byl ještě trochu „ospalejší“ a asi nejvýznamnější zprávou byla několikadenní záchrana pejska Barta [4], který zůstal po pronásledování lišky uvězněný v zavalené noře v Českém ráji. Což sice není téma mezinárodního významu, ale bylo poměrně příjemné vidět, kolik lidí se do záchrany zapojilo. Byl to také příběh téměř až filmový, protože pejska se nepodařilo vyprostit ani po deseti dnech [5] – ale nakonec se (po dvou týdnech) dostal ven [6] a vše tedy mohlo skončit happy endem.
Asi největší příděl novinek se ovšem tentokrát týkal zejména politiky v USA, kde i nadále pokračovalo vyšetřování kolem podezření z ovlivnění prezidentských voleb ze strany Ruska. Trumpův kabinet také narychlo opustil tiskový mluvčí Sean Spicer [7], kterého vystřídal nový ředitel komunikace Anthony Scaramucci – který ale na své pozici skončil po pouhých deseti dnech [8] – krátce poté, co v telefonním rozhovoru zasypal některé další členy trumpova týmu dost ostrými výrazy [9].
Klíčovou událostí, která poměrně výrazně vyeskalovala napětí v USA, byla srpnová demonstrace amerických nacionalistů [10] ve Virginii a jejich potyčky s jejich odpůrci, do kterých jeden z příznivců krajní pravice najel autem, což si vyžádalo jednu oběť a 19 zraněných. Situaci vyeskaloval i prezident Trump, který v televizním projevu odsoudil projevy násilí „na obou stranách [11]“ a opakovaně odmítal odsoudit jmenovitě rasisty, neonacisty a Ku-klux-klan [12], kteří ve Virginii demonstrovali mj. i na jeho podporu.
Sluší se dodat, že v USA není (díky silnému důrazu na svobodu slova)propagace nacismu či KKK nezákonná – nicméně k podobně velkým akcím nacionalistů s pochodněmi, klanovým oblečením či vlajkami s hákovými kříži v USA přeci jen často nedochází – a napětí v americké společnosti je tak na novodobém maximu. Mezinárodní situaci také nepřispívá ani narůstající napětí mezi USA a Severní Koreou [13], či příležitostné teroristické útoky (např. v Barceloně [14] či Cambrils [15]).
A příliš jsme se „nenudili“ ani u nás. Policie například na začátku srpna požádala Sněmovnu o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka [16] z hnutí ANO ohledně vyšetřování kauzy „Čapí hnízdo“ a nejen sociální média zasáhla tragická nehoda dvou dívek u Obrnic na Mostecku [17], kterou dívky živě vysílaly na Facebooku. Andrej Babiš také vydal knížku [18], Prahou prošel kontroverzní pochod Prague Pride [19], v ulicích se objevily chytré popelnice [20], ministryně Karla Šlechtová se dostala do (nejen českých) médií, když tak trochu „rušila“ Valentina Rossiho na MotoGP [21] a pomalu se začaly rozjíždět předvolební kampaně prezidentských kandidátů [22].
O prázdninách nás také opustilo několik osobností, například režisér George Romero [23], matematička Marjam Mírzácháníová [24] či frontman kapely Linking Park Chester Bennington [25]. Řešila se také dvojí kvalita potravin v EU [26], a abych zmínil i nějakou dobrou zprávu, oštěpařka Barbora Špotáková se stala mistryní světa [27].
Co se týče aktuálního čísla, těšit se můžete na čmárání do knih i vzdělávací aktivity knihoven, na ohlédnutí za listopadovou konferencí EFI 2016, červnovým seminářem Otevřené repozitáře i Letní knihovnickou školu v Opavě; a cca po roce se podíváme i na pár zajímavých mobilních aplikací.
Příjemné čtení,
Jan Rylich a redakce