Zpráva z exkurze v knihovně JABOK
Dne 26. února 2015 se uskutečnila další z exkurzí pořádaných pražskou organizací SKIP. Tentokrát v knihovně Jabok, kam se pražský SKIP vrátil po 7 letech. V knihovně došlo k přechodu na nový netradiční knihovní systém Evergreen, což mnohé zúčastněné zajímalo.
Jabok je název školy Vyšší školy sociálně pedagogické a teologické, zřízené českým řeholním řádem Salesiánů. Název Jabok je připomínkou biblického příběhu o zápasu Jákoba s Bohem u potoka Jabok. Salesiáni jsou tradičně zaměřeni na výchovu a práci s mládeží, zejména mládeží znevýhodněnou sociálně nebo zdravotně. Tato škola má úroveň VOŠ a dále knihovna slouží bakalářské větvi Evangelické teologické fakulty, na které vyučují pedagogové ETF. Knihovna sídlí v zadním křídle budovy Joaneum, na adrese Salmovská 8, Praha 2. Dům patří řádu Školských bratří. Ve vnitrobloku je budova internátu. Web knihovny se nachází na adrese: http://knihovna.jabok.cuni.cz [4].
[5]
Část skupiny Svazu knihovníků a informačních pracovníků (SKIP) na návštěvě knihovny JABOK
Byli jsme uvítáni vedoucí knihovny Jabok Mgr. Evou Černiňákovou. Provedla nás výpůjčním a současně skladovým sálem knihovny s volným výběrem. Hlavní sál je v prostorách bývalé kaple, kde je i výpůjční pult. V prostorách bývalého kůru je nyní umístěna malá studovna s místem k oddechu. Fond knihovny činí zhruba 22 tis. svazků, přírůstek cca 1200 knih/rok, signatura knihy se skládá ze zkratky věcného třídění a dalších pořadových čísel. V tomto sále je volný výběr v regálech, setříděných podle oborů.
[6]
Plánek regálů v hlavním sále
V hlavním sále je i několik studijních míst pro prezenční studium s počítači připojenými k internetu. Sál knihovny je pozoruhodný secesní výzdobou stropu a stěn, zajímavým lustrem a také nástěnnými malbami Františka Štorce s motivy čtyř evangelistů, Krista a svaté rodiny.
Po prohlídce tohoto sálu jsme vystoupili do 2. patra, kde se nachází zasedací místnost, a tam se při čaji a pohoštění rozvinula zajímavá debata o knihovně Jabok a jejích aktivitách.
[7]
Jedna z fresek v interiéru knihovny
Knihovna byla zbudována převážně z fondů dodaných Salesiány z Emauzského kláštera v roce 1993. Fond je zaměřen humanitně, převažují knihy s tematikou psychologie, sociální péče, pedagogiky, pastorace, teologie. Knihovna také disponuje přístupem do několika humanitních elektronických databází. Knihovna má cca 500 registrovaných čtenářů. Z toho je cca 200 studentů VOŠ Jabok, 200 studentů bakalářského studia, 100 dalších zájemců o sociální práci. Průměrný aktivní čtenář si vypůjčí cca 35 knížek ročně. Roční návštěvnost je téměř 6 tis. návštěv, virtuálních návštěv cca 10 tis., absenčních výpůjček cca 9 tis. ročně. Zpozdné se účtuje 2 Kč/den, průměr pokut je 70 Kč na čtenáře. Otevírací doba knihovny je 20 hod. týdně, personálně je knihovna obsazena 2,5 úvazky.
[8]
Mgr. Alena Otrubová za výpůjčním pultem
Jak je zmíněno v úvodu, jedním z důvodů, proč jsme v knihovně Jabok uspořádali další exkurzi, byl přechod knihovny na nový knihovní Evergreen. Původně byl provozován knihovní systém KpSys, v r. 2011 pak přešla knihovna na tento nový systém. Knihovna JABOK byla první česká knihovna provozující tento systém. Jde o otevřený systém s licencí GPL, s volným užitím a otevřeným kódem, vznikl v USA v roce 2006. V Česku tento systém provozuje nyní pět knihoven. Jde o velmi robustní a škálovatelný knihovní systém, určený především pro konsorcia knihoven. Proto se uvažuje o konsorcionálním propojení českých knihoven používajících Evergreen. Více informací o tomto systému viz stránky Jaboku [9] a další informace ze semináře Evergreen2014 [10].
Vzhledem k sociálnímu zaměření školy, poskytuje knihovna také uživatelské prostředí pro zdravotně postižené. Knihovna Jabok je velmi aktivní i v osvětové činnosti. Pořádá výstavy, v době naší exkurze probíhala výstava fotografií s názvem Slané ženy (ženy trpící cystickou fibrózou), pořádá vánoční bazary knih, výstavy kreseb a fotografií, besedy a přednášky, semináře, literární a vlastivědné vycházky. Knihovna Jabok spolupracuje s nadacemi a s organizacemi pro podporu znevýhodněných osob. Jak zavedení systému Evergreen tak i další aktivity knihovny Jabok jsou dokladem, že je-li zájem, lze dosáhnout pozoruhodných výsledků i se skromnými prostředky.
Kolektivu knihovny vedenému Mgr. Evou Čerňiňákovou patří zasloužilé uznání a dík. Exkurze byla velice podnětná, a to nejen odborně ale i nakažlivým entusiasmem.
[11]
[12]
[13]
Celkový pohled na knihovnu, hlavní knihovní sál (pohled z galerie), debata s E. Čerňiňákovou