Konec prázdnin a konference INFORUM
Vážení čtenáři,
sotva letní prázdniny začaly, už zase pomalu končí – alespoň takhle to připadá všem školákům a do jisté míry i nám dospělým. Je to zvláštní paradox, ale ať už jsou prázdniny a dovolené jakkoliv dlouhé, nakonec vždy utečou jako voda. Což je mimochodem pravý opak jiného časového paradoxu, který je v odborné literatuře známý jako "týden před výplatou".
Věřím, že pro řadu čtenářů je minimálně stejně nepříjemný i "týden před vydáním nového čísla", a tak si odpustím další zbytečné úvody a rovnou se podíváme, co nás v tomto čísle čeká. Ostatně není toho málo. Zatímco jindy si během léta obvykle stěžujeme na nedostatek článků, tentokrát byli autoři příjemně aktivní a žádné problémy s naplněním čísla jsme neměli.
Jedním z témat tohoto čísla je konference INFORUM, která letos dospěla ke svému 20. ročníku. Vzhledem k tomuto významnému výročí jsme si pro vás připravili nejen článek věnovaný letošnímu ročníku [4] a krátké ohlédnutí za pondělním workshopem na téma Jak zviditelnit knihovnu a její služby [5], ale Filip Vojtášek z Albertiny icome Praha si pro nás připravil i ohlédnutí za (více než) 20 lety konference [6].
Velmi nás letos potěšily kolegyně ze Slovenska, které si pro nás připravily celou řadu odborných článků do rubriky výzkumná činnost - konkrétně Copywriting z pohledu jazyka [7], Ověřování bonity publikačního prostoru [8] a Vliv tisku a písma na výsledek procesu digitalizace [9]. Čtvrtým a neméně zajímavým článkem, který bychom mohli zařadit do této série je příspěvek na téma zpřístupňování obsahu v procesu digitalizace [10] (se zaměřením na projekty v Evropě a na Slovensku).
A aby toho snad nebylo málo, podíváme se také na poměrně důležité a aktuální téma kybernetických útoků a kybernetické bezpečnosti [11], Hana Churáčková z Úřadu průmyslového vlastnictví nám představí nosiče průmyslověprávních informací [12], a přiblížíme si průběh jedné pracovní stáže v Bruselu [13].
Příjemné (stále ještě prázdninové) čtení,
Jan Rylich & redakce