Rybářská knihovna ve Vodňanech v novém
Rybářská knihovna ve Vodňanech působí při Výzkumném ústavu rybářském a hydrobiologickém od jeho založení v roce 1921. V létě 2013 se její fond znovu vrátil do Vodňan a knihovna získala nové zázemí v prostorách zrekonstruované budovy Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity, nyní jako pobočka Akademické knihovny Jihočeské univerzity při Fakultě rybářství a ochrany vod JU.
Rybářské knihovny v Evropě
Odborná rybářská knihovna ve Vodňanech [4] patří tematickým složením fondu k několika málo specializovaným knihovnám, které shromažďují, archivují a zpřístupňují dokumenty z oblasti rybářství, akvakultury, hydrobiologie a příbuzných oborů. Rybářské knihovny v Evropě se sdružují v asociaci Euraslic [5] (European association of aquatic sciences libraries and information centres) [3]. Na počátku roku 2014 se stala členem i pobočka Akademické knihovny Jihočeské univerzity při Fakultě rybářství a ochrany vod, a rozšířila tak členskou základnu organizací z 23 evropských zemí.
Euraslic tvoří nezávislé fórum pro spolupráci a komunikaci mezi knihovnami, jehož cílem je vytvářet mezinárodní síť odborných knihoven a informačních středisek za účelem sdílení zkušeností a zlepšení toku odborných informací. Mezi zajímavé služby patří meziknihovní výpůjční služba či možnost členů požádat o finanční podporu v rámci grantů Euraslic. Asociace Euraslic též pořádá odborné konference a vydává sborníky konferenčních příspěvků. Členové Euraslic se automaticky stávají členy mezinárodní asociace IAMSLIC [6] (International Association of Aquatic and Marine Science Libraries and Information Centers) [4].
V rámci IAMSLIC knihovny budují souborný katalog (IAMSLIC Z39.50 Distributed Library [7]) za účelem sdílení bibliografických informací o dostupnosti odborných dokumentů a zjednodušení komunikace při meziknihovní výpůjční službě. Dalším užitečným projektem, na němž rybářské knihovny spolupracují, je společný seznam odborných časopisů (Union List of Marine and Aquatic Serials [8]). Na chodu databáze s více než 9 000 záznamy časopisů se podílí více než 40 knihoven z 23 zemí.
Na webových stránkách Odboru pro rybářství a akvakulturu Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) [2] se nachází adresář knihoven a informačních center (Directories of Libraries and Information Centres - Fisheries & Aquaculture Branch Library [9]).
Řada odborných rybářských knihoven pracuje podle metodiky informačního managementu mezinárodního kooperativního informačního systému Aquatic Sciences and Fisheries Abstracts (ASFA) [10]. Vedle metodiky identifikačního popisu zpracovává ASFA vlastní tezaurus deskriptorů (ASFA Thesaurus [11]), seznam geografických autorit (Geographic Authority List), seznam ASFIS list of species a rejstřík více než 250 předmětových kategorií (ASFIS Subject Categories [12]).
Vývoj rybářské knihovny ve Vodňanech a stěhování do nových prostor
Společně s Výzkumným ústavem rybářským a hydrobiologickým (VÚRH) byla v roce 1921 založena i knihovna. Knižní fond byl složen i z materiálů z mnohem starších výzkumných stanic působících na území Čech a Moravy již od poloviny 19. století. Proto dnes v knihovně najdeme i historicky cenné knihy z přelomu 18. a 19. století. Nejstarší publikací v knihovně je Schaefferovo Apvs Pisciformis Insecti Aqvatici Species s datem vydání 1752.
Zásadně do rozvoje knihovny zasáhl Rudolf Berka [13], který v roce 1959 založil a až do roku 1992 vedl oborové a dokumentační středisko. V 80. letech 20. století knihovna fungovala jako oborové informační středisko (OBIS) při VÚRH Vodňany a odpovídala za rozvoj soustavy rybářských informací v rámci systému zemědělských vědeckotechnických informací [1]. Středisko vydávalo dokumentační zpravodaj pro pracovníky výzkumu, zpracovávalo studijní zprávy a překlady, pořizovalo kvalifikované rešerše, koordinovalo celorepublikové získávání odborné a vědecké rybářské literatury.
V roce 2002 knihovnu postihly povodně, a knihovna jejich následkem ztratila 1 500 dokumentů. Další změny, tentokrát organizační, doznala knihovna v roce 2009, kdy se stala součástí Fakulty rybářství a ochrany vod JU. Ta vznikla sloučením Výzkumného ústavu rybářského a hydrobiologického a katedry rybářství Zemědělské fakulty JU (dnes Ústav akvakultury FROV JU). V roce 2010 došlo ke stěhování knihovny z dosavadního sídla ve Vodňanech kvůli rekonstrukci celého objektu VÚRH. Část fondu, zejména starší knihy a archiv časopisů do poloviny 20. století, byla uložena na Městský úřad ve Vodňanech. Zbytek knihovny, resp. živý fond, byl přestěhován do Českých Budějovic do prostor Ústavu akvakultury v Husově ulici.
Od 1. ledna 2012 se rybářská knihovna stala pobočkou Akademické knihovny [14] Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, což s sebou přineslo řadu dalších změn. Dosavadní integrovaný knihovní systém KP-Win nahradil sofistikovanější knihovní systém Aleph a bibliografické záznamy dokumentů z rybářské knihovny (nebylo jich mnoho) se staly součástí Katalogu Akademické knihovny JU.
V létě 2013 byla dokončena rekonstrukce prostor hlavní budovy Fakulty rybářství a ochrany vod JU ve Vodňanech (na adrese Zátiší 728/II), kde bylo pro knihovnu vybudováno nové zázemí. Stěhování proběhlo v letních měsících roku 2013. Z meziskladů bylo do nových prostor svezeno cca 300 krabic knihovních jednotek. Fond byl přestavěn a byla zahájena kompletní revize a rekatalogizace fondu. V září 2013 pobočka AK JU při Fakultě rybářství a ochrany vod zahájila běžný provoz.
[15]
[16]
[17]
Nově zrekonstruované prostory Rybářské knihovny ve Vodňanech
Profil knihovny
Knihovna spravuje unikátní specializovaný fond dokumentů o velikosti cca 17 tisíc knihovních jednotek z oboru rybářství, hydrobiologie, ichtyologie, akvakultury a příbuzných věd. Knihovna nedisponuje volným výběrem, většina dokumentů je umístěna ve skladu, k vyhledávání je proto nutné využít knihovní katalog či seznamy periodik umístěné na webu knihovny. Část dokumentů je přístupná prostřednictvím online katalogu Akademické knihovny [18], zbývající dokumenty lze vyhledat v autorském lístkovém katalogu v knihovně. Většina dokumentů je přístupná absenčně.
Významnou část fondu knihovny tvoří odborná česká a zejména zahraniční periodika v tištěné i elektronické podobě. Řada titulů je v České republice unikátní a hodnotná je i ucelenost kolekcí. Tituly jako např. Aquaculture či Rybářství knihovna odebírá nepřetržitě více než 60 let. Knihovna spolupracuje také se zahraničními institucemi. V rámci spolupráce probíhá i meziknihovní výměna dokumentů, jež je vedle nákupu významným zdrojem získávání odborných časopisů. Veškeré časopisy uložené v knihovně jsou evidovány v Souborném katalogu časopisů (SKCP).
Instituce uchovává a zpřístupňuje zajímavé knižní kolekce. Významným knihovním celkem je tzv. Balonova knihovna darovaná československým rodákem, ichtyologem prof. Eugenem K. Balonem [19] (1930-2013) působícím v Kanadě. Čítá 295 svazků monografií tematicky zaměřených zejména na ichtyologii a evoluční biologii a časopisy Environmental biology of fishes (ISSN 0378-1909, do roku 2003), Fish physiology and biochemistry (ISSN 0920-1742, do roku 1995), Copeia (ISSN 0045-8511, do roku 2007) a Journal of Bioeconomics (ISSN 1387-6996, do roku 2010).
Historickou a cennou sbírkou je tzv. Absolonova knihovna obsahující knihy z pozůstalosti archeologa prof. Karla Absolona [20] (1877-1960). Fond knihovny VÚRH ve Vodňanech absorboval také cenné knižní fondy z původních detašovaných pracovišť VÚRH. Tyto sbírky čekají na kompletní zpracování.
Aktuálně celý fond prochází retrokatalogizací, v elektronickém katalogu uživatelé nyní najdou přes 3600 bibliografických záznamů dokumentů, což tvoří cca pětinu z celého fondu knihovny.
Knihovna sídlí v přízemí hlavní budovy Fakulty rybářství a ochrany vod JU ve Vodňanech. V knihovně jsou tři studijní místa, z čehož jedno s přístupem do knihovního katalogu a online databází předplácených Jihočeskou univerzitou. Čtenáři ve studovně najdou aktuální tištěná periodika, příruční fond, sbírku dizertací, Balonovu knihovnu, kompletní sbírku Metodik VÚRH Vodňany a Bulletinu VÚRH.
Služby knihovny
Pobočka AK při Fakultě rybářství a ochrany vod JU poskytuje informační a knihovnické služby zejména studentům a zaměstnancům fakulty, ale i široké odborné veřejnosti. Vedle výpůjčních služeb je knihovna zapojena do meziknihovní výpůjční služby, zapůjčuje a objednává knihy a kopie z časopisů z českých a ve spolupráci s NK ČR i ze zahraničních knihoven. Uživatelé nejvíce využívají meziknihovní reprografickou službu a přístup k elektronickým informačním zdrojům zprostředkovaným Akademickou knihovnou JU. Knihovna sleduje také open access repozitáře podobně profilovaných institucí a buduje jejich seznam na webu knihovny. Samozřejmostí jsou i konzultace týkající se vyhledávání v databázích a další informační služby.
- BERKA, Rudolf. Získávání a využívání odborných informací v rybářské praxi. Vodňany: Výzkumný ústav rybářský a hydrobiologický, 1987. 11 s. + 3 s. příl. Edice Metodik; Č. 26.
- Fisheries & Aquaculture Branch Library Networks. FOOD AND AGRICULTURE ORGANIZATION OF THE UNITED NATIONS. Food and Agriculture Organization of the United Nations: Fisheries and Aquaculture Department [online]. Rome: RAO, 2014 [cit. 2014-02-11]. Dostupné z: http://www.fao.org/fishery/topic/18057/en [21]
- EUROPEAN ASSOCIATION OF AQUATIC SCIENCES LIBRARIES AND INFORMATION CENTRES. EURASLIC [online]. Zagreb, 2010- [cit. 2014-02-11]. Dostupné z: http://www.euraslic.org/ [5]
- IAMSLIC: The International Association of Aquatic and Marine Science Libraries and Information Centers [online]. IAMSLIC, 2014 [cit. 2014-02-11]. Dostupné z: http://www.iamslic.org/ [6]