Exkurze do Knihovny Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Praze
Knihovna Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění sídlí v Lichtenštejnském paláci na Malostranském náměstí na Malé Straně na Praze 1. Členové Svazu knihovníků a informačních pracovníků, kteří přišli 20. března na návštěvu, se seznámili s historií nejen samotné knihovny, ale i celé hudební fakulty. Ta začala v roce 1945, kdy se fakulta v rámci Akademie múzických umění osamostatnila. Česká hudba tak získala vysokou školu a hudební umění tak bylo zrovnoprávněno s ostatními vědeckými nebo technickými obory.
[4]
Knihovnu HAMU najdete v Praze na Malostranském náměstí č. 13 (foto: HAMU)
V roce 1993 se sídlem Hudební a taneční fakulty AMU stal nově rekonstruovaný někdejší Lichtenštejnský palác a od roku 1995 také někdejší Hartigovský palác. V roce 1993 vznikla fakultní knihovna v současné podobě spojením dvou dosavadních pracovišť, knihovny a fonotéky.
Knihovna HAMU slouží především studentům a pedagogům AMU, ale je přístupná pro všechny zájemce o vážnou hudbu. Fondy knihovny jsou ve shodě s posláním Hudební fakulty budovány s cílem poskytovat v prvé řadě informace z oblasti vážné hudby a tanečního umění.
[5]
Uživatelé knihovny najdou vše potřebné v klenutých prostorách honosného paláce (foto: HAMU)
Fond knihovny sestává z hudebnin – všech typů tištěných vydání včetně urtextů a rukopisných prácí absolventů, knih – obecné encyklopedie, hudební encyklopedie a encyklopedie dalších uměleckých oborů, monografie, práce z oborů hudební teorie, teorie tance, ad., diplomových prací, uchovávaných odborných periodik, fonotéky – CD, LP desky, DVD a Kyliánovy videotéky. Ve fondu knihovny, který čítá přes 110 000 svazků, převažují hudebniny, kterých má knihovna přes 75 000. Knihovna získává přírůstky do svého fondu nákupem, a to i ze zahraničí, ale také díky darům.
[6]
Exkurze SKIPu se v březnu zúčastnily dvě desítky knihovníků (foto: Roman Giebisch)
Knihovna do svých fondů dostává velké množství darů, v nedávné době to byly například dokumenty od skladatele Karla Husy, italského skladatele Carla Alessandra Landiniho, z nakladatelství Schott Music Panton a od paní L. Medkové – Strakové.
Uživatelům je k dispozici 5 počítačů primárně určených pro práci s elektronickým katalogem knihovny HAMU a 6 počítačů pro samostatnou práci. Dále jsou k dispozici čtyři televizory, dva Blue Ray přehrávače, dále CD a DVD přehrávače i gramofony. Součástí vybavení knihovny jsou také dvě pianina. V nejbližší době plánujeme realizaci akustické izolace studovny pro větší kvalitu poslechu.
[7]
Cílem knihovny je spokojenost uživatelů a vytvoření příjemných podmínek pro jejich studium (foto: Tereza Bártová)
Knihovna HAMU je otevřena každý den, přijít může každý a prezenčně využívat naše fondy. Registrace pro externí návštěvníky není nutná. Na webových stránkách knihovny [8] najdete elektronický katalog, ve kterém si každý může vyhledat požadované dokumenty. Knihovna HAMU je také na Facebooku [9]. Na stránky byla zařazena propagace všech služeb, novinek z fondu knihovny a případně i různých hudebních akcí (koncerty, výstavy apod.), abychom studentům a uživatelům knihovny nabídli, co je bude zajímat.