Exkurze do knihovny Amerického centra
18. září pořádala pražská organizace SKIP exkurzi do knihovny Amerického centra [4], která je integrální součástí Tiskového a kulturního oddělení [5] Velvyslanectví Spojených států amerických v Praze. Americké centrum se nachází v budově Irské ambasády [6], jež sousedí s Velvyslanectvím USA [7]. Patří také mezi jeho nejotevřenější části.
Knihovna se tematicky zaměřuje především na literaturu o Spojených státech – ve fondu čítajícím cca 1500 knih lze najít publikace věnované americké historii, kultuře, politickému systému, společnosti, zahraniční politice a diplomacii. Pro zájemce o cestování po USA je v současné době objednána kolekce několika desítek knih věnovaných právě přírodním krásám jednotlivých amerických států, stejně jako výběru nejzajímavějších amerických měst.
Exkurze v knihovně Amerického centra
K dispozici jsou také autobiografie známých amerických politiků, včetně prezidenta Baracka Obamy a současného republikánského kandidáta na prezidenta Mitta Romneyho. Specialitou je kolekce Library of America, která čítá několik desítek svazků od amerických klasiků a výběr textů významných amerických politiků.
Knihovna Amerického centra rovněž prezenčně nabízí pestrou škálu periodik. Mezi společenské časopisy, které lze v knihovně číst, patří Newsweek, Time Magazine, velmi oblíbené New York Review of Books, New Yorker a Harper´s. Nově jsou v nabídce populárnější periodika, jako jsou časopisy Rolling Stone, Vogue, National Geographic, Sports Illustrated, Wired či Forbes. Vzhledem k tomu, že se knihovna Amerického centra zaměřuje především na studium ve Spojených sátech, k dispozici je i několik vědeckých časopisů. Mezi ně patří např. Foreign Affairs, International Security anebo Journal of American Studies.
Knihovna také veřejnosti nabízí několik elektronických databází, které zpřístupňují elektronické archívy několika stovek převážně akademických časopisů. Mezi tyto databáze patří JSTOR a PROQUEST. Speciálním projektem Ministerstva zahraničních věcí USA je databáze eLibraryUSA. Jedná se o agregát databází, který nejenže poskytuje přístup k americkým novinám a časopisům, knihám klasiků americké literatury, ale také zpřístupňuje specializované databáze, např. pro -náctileté či pro učitele angličtiny.
Prohlídka interiéru knihovny
Personál knihovny rád pomůže s orientací v těchto databázích, nicméně pokud návštěvník odpověď ve zdrojích knihovny Amerického centra nenalezne, může prostřednictvím knihovníka vznést dotaz u specializovaných pracovníků Knihovny Ralpha J. Buncheho (Ralph J. Bunche Library [11]) či knihovníků Knihovny amerického Kongresu (Library of Congress [12]). Právě díky spolupráci s americkými knihovnami je personál knihovny připraven zodpovědět referenční dotazy týkající se Spojených států či zpracovat tématické rešerše.
Knihovna Amerického centra také disponuje čtečkami Kindle, které jsou součástí speciálního projektu Ministerstva zahraničních věcí USA. Z obsahu čteček lze zmínit např. životopisnou knihu prezidenta Baracka Obamy Dreams from My Father.
Knihovna je pro veřejnost otevřena od pondělí do čtvrtka od 13 do 16 hodin. Registrace čtenáře je zdarma, registrovaný čtenář si může půjčovat knihy absenčně na dobu jednoho měsíce. Knihovna úzce spolupracuje s InfoUSA v brněnské Moravské zemské knihovně. V blízké budoucnosti bude katalog knihovny napojen na Souborný katalog České republiky [13], který spravuje Národní knihovna ČR [14].
Procházka po zahradě
Knihovnu Amerického centra najdete na adrese Tržiště 13, Praha 1. Zaměstnance knihovny můžete kontaktovat telefonicky na telefonu 257-022-336 nebo e-mailem na acprague@state.gov [17]. Další informace o knihovně, včetně online katalogu fondu, je možné najít na webových stránkách Amerického centra [18].