Tři (k)roky od otevření NTK
Budova Národní technické knihovny (NTK) byla veřejnosti zpřístupněna 9. 9. 2009. Magické datum otevření jsme si v předchozích dvou letech připomínali konferencí KRE: Knowledge, Research and Education (viz první [4] a druhý [5] ročník), tu jsme ale letos kvůli časové kolizi s jinými akcemi přesunuli na začátek října (4.-5. 10. 2012). Proto jsme se rozhodli oslavit třetí narozeniny NTK v nové budově i jinak.
Národní technická knihovna se stala nedílnou součástí pražských Dejvic. Foto: archiv NTK.
Letošní 10. září se však zapsalo do dějin NTK ještě jednou událostí - krátce před jedenáctou hodinou totiž byly slavnostně podepsány smlouvy o integraci dvou knihoven: vzniklo ChemTK, sdružení NTK a Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT) Praha, které zastřešuje obě instituce. Nejen studenti Vysoké školy chemicko-technologické v Praze a zákazníci Národní technické knihovny se tak mohou těšit na jednotný katalog, více knížek a časopisů z oblasti chemie i na jednotný přístup do databází. Smlouvy podepsali za účasti Tomáše Hrudy, náměstka pro výzkum a vysoké školství, Martin Svoboda, ředitel NTK, a Karel Melzoch, rektor VŠCHT. Do nabídky NTK se postupně integruje přes 80 tisíc knih, časopisů a elektronických informačních zdrojů z chemické knihovny Centra informačních služeb VŠCHT Praha. Studenti naopak získají snazší přístup ke všem informačním zdrojům NTK; nebudou muset platit registrační poplatky za využívání služeb NTK. Jednotný katalog Aleph bude spuštěn nejpozději do září 2013.
Podepsání dohody mezi NTK a VŠCHT znamená mnohem užší spolupráci. Za účasti Tomáše Hrudy ji podepsal Martin Svoboda a Karel Melzoch. Foto: Ladislav Hovorka, VŠCHT.
Desáté zářijové odpoledne pak patřilo široké veřejnosti: připravili jsme komentované prohlídky knihovny a skladů, kdy se návštěvníci podívali i do veřejně nepřístupných prostor včetně digitalizačního pracoviště, prodávali jsme trička, na které si mohl kdokoli natisknout oblíbené motivy Dana Perjovschiho (autora kreseb na ochozech NTK). Zájemci také měli možnost zakoupit si DVD s dokumentem MemOry Víta Janečka, který netradiční formou a s vtipnou nadsázku dokumentuje výstavbu NTK od základního kamene přes otevření pro veřejnost až po všední každodenní život. Dynamická audiovizuální koláž je provázena hudbou elektronického tria MIDI LIDI.
Pásmo reklam a televizních spotů, ve kterých hraje Národní technická knihovna a jež bylo možné zhlédnout v Ballingově sále, dobře dokumentuje fungování v nové budově. Atraktivní prostory přitahují nejen širokou veřejnost, ale i filmaře a fotografy. Architekti budovy využili toto místo a z NTK vytvořili náměstí pod střechou. Sezení v parteru nabízí místo k setkávání i odpočinku. Čas můžete trávit také v Café Traverza, nakoupit v obchodě s počítači nebo v knihkupectví odborné literatury. V galerii i parteru celoročně probíhají zajímavé výstavy. Pro veřejnost je k dispozici moderně vybavený audiovizuální Ballingův sál, kde v rámci NTKina probíhají každý měsíc projekce filmových snímků oceněných na renomovaných festivalech a tematicky související s architekturou, výtvarným uměním a důležitými historickými okamžiky. Po třech letech víme, že budova NTK stále dokáže inspirovat, motivovat, dokáže nadchnout. Stala se místem setkávání, prostorem pro klidné studium i rozmanité kulturní akce.
Interiér NTK si bez kreseb Dana Perjovského dokáže představit už jen málokdo. Foto: archiv NTK.