Půjčování papírových knih v Národní technické knihovně
Národní technická knihovna v Praze (NTK) připravuje od ledna příštího roku pro své čtenáře novou a velmi zajímavou službu: půjčování tzv. p-knih neboli papírových knih. Registrovaní čtenáři si tak budou moci kromě běžných a obvyklých elektronických výpůjček pro své čtečky a tablety vypůjčit pravé papírové knihy ve své původní fyzické podobě.
"Věříme, že naši uživatelé tento pohled do historie ocení a přijdou se na papírové knihy podívat" uvedl ředitel NTK na včerejší tiskové konferenci. V nabídce je podle tiskové zprávy pro čtenáře zatím připraveno prvních dvacet titulů (každý ve dvou výtiscích), ale do konce roku by se nabídka mohla až zdvojnásobit. Vše záleží také na další domluvě s Národním technickým muzeem, které pro tento projekt zapůjčilo poslední dochovaný funkční tiskařský lis.
Standardní výpůjční doba p-books bude pro registrované čtenáře jeden týden. Dle knihovny se jedná o dostatečnou dobu, aby si zájemci mohli knihu prohlédnout a případně ji pro zajímavost i prolistovat. "Nepředpokládáme, že by ji někdo skutečně četl," dodal s úsměvem Rostislav Regál, tiskový mluvčí NTK v narážce na skutečnost, že zastaralá papírová podoba knih je pro čtení nepraktická. "Knihy jsou objemné, neumožňují měnit velikost písma, nepodporují audio-poznámky, fulltextové vyhledávání, dotyková gesta ani žádnou jinou formu interaktivity" pokračoval Regál, "Je to zkrátka jen taková kuriozita."
Knihy byly poměrně složité a uživatelsky nepřívětivé již v době svého vzniku (zdroj: YouTube / NRK)
Národní technická knihovna v Praze se již od zahájení svého provozu v roce 2009 snaží o maximální přístupnost a otevřenost. Kromě zmiňovaných týdenních výpůjček pro registrované čtenáře proto knihovna připravuje i možnost prezenčního zapůjčení pro všechny zájemce z řad široké veřejnosti. Tři ukázkové svazky papírových knih budou proto od poloviny ledna k dispozici také ve veřejném parteru NTK.
Velikou výzvou během realizace projektu se ukázalo být zabezpečení. Papírové knihy totiž nepodporují žádnou formu DRM a knihovna tak nemá nad zapůjčenou či vystavenou publikací téměř žádnou kontrolu. Obsahově se sice jedná o tzv. volná díla, ale samotný papírový nosič je v dnešní době unikátní a má značnou hodnotu. Problém se nakonec podařilo vyřešit patentovaným ukotvením knih řetězem - buď k ocelovému stojanu (u prezenčních exemplářů), či k zápěstí čtenáře (u absenčních výpůjček). První prototypy společnosti Catenati a.s. se již úspěšně testují.
Je zřejmé, že doba papírových knih již dávno minula, nicméně přesto se domníváme, že se jedná o velmi zajímavý projekt, který nám umožní podívat se do historie a vyzkoušet si dobové získávání informací a starodávné trávení volného času. Jen pro jistotu ale upozorňujeme, že čtení papírových knih vyžaduje externí zdroj světla a při delším čtení se mohou objevit bolesti hlavy či podráždění očí. Každá technologie ale nějak začínala – buďme tedy benevolentní. Ostatně i díky tomuto pravěkému médiu mají knihovny svůj název...