Pražská muzejní noc v NTK
Jak dostat do knihovny 4 000 návštěvníků za jediný den (či noc)?
Odpověď je jednoduchá - stačí atraktivní a inspirativní budova, při jejímž projektování se myslelo i na možnost pořádání výstav, koncertů, promítání filmů, chemické i jiné pokusy, pití kávy a čaje, dokonce i tanec; dále dobré nápady a velké nasazení organizátorů, a v neposlední řadě šik knihovníků ochotných nejen ponocovat v knihovně, ale i podílet se na přípravě velkolepé akce.
Budova Národní technické knihovny má v sobě obrovský potenciál. Není jen obalem pro veškeré služby, které nabízí moderní knihovna. Nabízí prostor pro setkávání, a lidé se tu skutečně setkávají. Přitahuje kreativní lidi. Inspiruje. A tak se NTK stala v roce 2011 jedním ze šesti nováčků Pražské muzejní noci [4] (celkem se v Praze zúčastnilo 34 institucí, již poněkolikáté i Městská knihovna, letos včetně dejvické pobočky, jež sídlí právě v NTK).
Pozvánka na muzejní noc s motivem Dana Perjovschiho
Knihovna všemi smysly
Po celou noc probíhaly exkurze do historického fondu, do knižních skladů a digitalizačního pracoviště, kam se běžně návštěvník NTK nedostane. Klobouk dolů před výkonem kolegů, kteří zvládli několik hodin takřka bez přestání mluvit k tolika zájemcům o prohlídku našeho zákulisí.
Výstava Librarianism v Galerii NTK svedla dohromady současné české a slovenské umělce, kteří pracují s tématem knihy, knihoven a jazyka. Parter knihovny hostil výstavu To sedí! dokumentující dějiny holandské židle.
Librarianism – výstava o knihách v Galerii NTK
Projekt Rozeznít knihovnu moderovaný emeritní knihovnicí Ester Kočičkovou ozvučil atrium NTK nejprve klasickou hudbou (v podání Jana Šrámka a Akademického orchestru ČVUT), poté elektroakustickým koncertem mikro MAKRO Michala Rataje - a v pokročilých hodinách noisovým vystoupením skupiny Rafani, k němuž mohli návštěvníci vyfasovat špunty do uší.
Zvukovou část programu Noci v knihovně doplnila v atriu (místními přezdívaném "Macocha") velkoplošná projekce kolektivu Lunchmeat a pohybová performance Smysly knihovny sdružení fyzického divadla Loco: Motion Company.
Koncert v „Macoše“
Zmrzlina z kapalného dusíku
Studovny ve 3. a 4. patře poskytly prostor pro popularizaci vědy – fakulta informačních studií ČVUT slavila úspěch se svým „autíčkem s modrým zubem“, v další studovně nabízel tým z fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT mimo jiné zkoušku detektoru lži, zástupci VŠCHT a Ústavu chemických procesů vyráběli zmrzlinu z kapalného dusíku (chuťově prý žádná sláva). Zájemci si mohli pod dohledem odborníků z Laboratoře chemické robotiky a Ústavu chemického inženýrství zkusit sestavit chemického robota a podívat se na něj pod mikroskopem. V počítačové studovně se představila Wikimedia Česká republika.
Příprava zmrzliny z kapalného dusíku
Kvíz o knihovně luštily celé rodiny, děti soutěžily s rodiči, společně hledali odpovědi napsané na viditelných místech budovy (budova NTK je koncipována jako učebnice techniky, a tak najdete nejen na fasádě údaj o výšce budovy, ale třeba na schodech počet kaloriií, které jejich vyběhnutím spálíte). Při Noci v knihovně zkoušely dokonce děti vybíhat schody v časovém limitu na nich uvedeném. Úspěšní luštitelé si odnášeli černé a bílé odznáčky s motivem kresby Dana Perjovschiho Night a Morning, vyrobené speciálně pro tuto příležitost.
Výběr z motivů, kterými Dan Perjovschi pokryl ochozy NTK, bylo také možné nažehlit si na tričko (a získat tak originální kus oděvu nenápadně propagující Národní technickou knihovnu).
Chillout pod hvězdami
Po náročném nočním putování nejen v NTK, ale obvykle i v dalších muzeích, galeriích apod. řada návštěvníků přivítala možnost občerstvit se opravdu dobrým čajem připraveným Tea Jayem Tomášem Rajnochem nebo fairtrade kávou. Občerstvení bylo původně umístěno do prosklených atrií v šestém patře, počasí však bohužel neumožnilo odpočinek pod širým nebem, jak bylo plánováno.
Občerstvení u čaje a kávy
Za rok
Po dlouhé a náročné pracovní noci se sešli knihovníci, kteří se starali o zdárný průběh akce, v Café Technika na zasloužený přípitek. Knihovní noc byla každopádně příjemná, a už teď víme, že příští rok do toho půjdeme zase.