O mrazech, nových médiích a strategii NK ČR
Vážení čtenáři,
aprílové počasí pokračuje ve svých vylomeninách i v květnu a zrovna před několika dny jsme se místo romanticky slunečného májového počasí dočkali naopak rekordních mrazů a sněžení. Není to sice žádná Ladovská zima [4] se závějemi až po uši, ale rozhodně není ani počasí, které by člověka lákalo lehnout si s knihou do trávy a strávit tak celé odpoledne.
Nic Vám ovšem nebrání odložit zamrzlou knihu na chvíli ke krbu (nikoliv však do krbu) a strávit neméně příjemnou chvilku s Ikarem. Jak je u nás totiž dobrým zvykem, máme pro Vás opět plno zajímavých článků: například odborný text věnovaný metodikám ontologického inženýrství [5], představení studentského projektu geoKarlovka [6], pokračování článku o portálu YouTube [7], či základní informace o QR kódech [8] a jejich využití.
V sérii zpráv a reportáží zase mimo jiné nahlédneme do obsahu Knihovnické dílny [9] pořádané koncem dubna sekcí veřejných knihoven SKIP a Městskou knihovnou v Praze, přiblížíme si Učitelský summit [10] zaměřený na nové trendy a využití ICT ve výuce, navštívíme zajímavý novomediální festival ENTER 5 [11] a ohlédneme se také za letošním ročníkem Noci s Andersenem [12].
Za zmínku také stojí, že ve středu 20. dubna proběhla v Národní knihovně České republiky [13] tisková konference zaměřená na strategii NK ČR na následujících pět let. Doporučujeme tedy prolistovat přiloženou tiskovou zprávu [14], případně i rámcovou strategii rozvoje [15].
Příjemné čtení (i příjemné počasí) Vám přejí
Jan Rylich & redakce