Blíží se spuštění kontroverzního projektu BibliLeaks.cz!
Česká strana informačních pirátů [5] na začátku prosince na svých webových stránkách oznámila, že od 1. ledna 2011 spustí nový kontroverzní projekt BibliLeaks, který vychází ze známého neméně kontroverzního portálu WikiLeaks [6]. Server BibliLeaks.cz [7] podle slov svých zástupců chystá v průběhu několika dnů zveřejnit veškerou e-mailovou komunikaci mezi knihovnami, a to včetně e-mailů a dokumentů posílaných mimo klasickou a poměrně otevřenou konferenci Knihovna.
Knihovnická obec na tuto zprávu zareagovala zmatkem a zděšením, neboť jak několik knihovníků anonymně přiznalo, řada těchto zpráv má poměrně citlivý charakter a mohla by zásadním způsobem ovlivnit celé české knihovnictví. Alarmující je také objem této získané interní korespondence - zástupci serveru BibliLeaks uvádějí, že se celkově může jednat až o několik desítek e-mailů a minimálně tři naskenované papírové dokumenty!
Situace je skutečně vážná a již nyní, několik dnů před plánovaným spuštěním projektu, se v knihovnických kruzích objevují neklamné známky paniky. Ústav informačních studií a knihovnictví v Praze [8] zablokoval na protest všechny automaty na kávu, pedagogové Kabinetu informačních studií a knihovnictví v Brně [9] na protest demonstrativně smazali celý region VIAKISK [10] v Second Life a v Moravské zemské knihovně [11] se skupina knihovníků šla dokonce zahrabat do neodklizených závějí z včerejší sněhové vánice.
Bouřlivé emoce ale nemusíme pozorovat jen ve velkých institucích. Podle našich informací už o situaci jednala většina místních lidových knihoven Středočeského kraje a v současné době sepisují na svých psacích strojích protestní oznámení, které zašlou do sídla ČSIP [5] a kopii vyvěsí na nástěnku. Pamětníci se shodují, že podobně rozrušené knihovny ještě nezažili.
V podstatě jedinou výjimkou jsou plzeňské knihovny, které se k chystanému projektu vyjádřily vesměs neutrálně. Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje [12] zdůraznila, že knihovny nemají co skrývat, a pokud z regálů záhadným způsobem mizí knihy či dizertace vystudovaných knihovníků, může za to jen a pouze Bubák František, ale rozhodně se nejedná o pochybení systému či konkrétní osoby. Spolehlivý zdroj nám nicméně prozradil, že se v celém kraji důsledně formátují harddisky a prodej skartovaček vzrostl o 714%.
Zajímavý úhel pohledu na celou situaci nabídl také nezávislý zpravodajský server stouravy.knihovnik.cz [13], který na svých stránkách o víkendu uvedl, že celá kauza je jen virální kampaní, která má za cíl přilákat čtenáře do knihoven a dostat knihovnickou obec na první stránky médií. Krátce po zveřejnění této zprávy se ale server stal nedostupným a informace tedy bohužel nelze ověřit. Podle všeho jsou náhle nedostupní také i jednotliví redaktoři.
Těžko tedy s určitostí říci, jak se bude celá kauza nadále vyvíjet. Na jednu stranu můžeme očekávat vyšší transparentnost meziknihovní komunikace, ale na straně druhé se může současná situace ještě více vyostřit, a podobně jako v případě WikiLeaks [6] se možná dočkáme žalob, napětí ve společnosti, kybernetických útoků či dokonce plošného odchodu knihovníků a knihovnic z oboru. Doufejme, že ČSIP [5] tyto důsledky zvážila a nebude spuštěním serveru BibliLeaks.cz [7] pouze přilévat olivového oleje do ohně.