Beck-online – nový trend ve způsobu práce s odbornou literaturou (Lubomír Medo)
Lubomír Medo, zástupce společnosti C. H. Beck, představil informační systém Beck-online [4], který přináší nové možnosti v oblasti obsahu a přístupu k právním informacím a dokumentům. Beck-online zpřístupňuje elektronickou verzi knižní produkce nakladatelství C. H. Beck, ke které patří především komentáře k zákonům, judikatura, odborné časopisy (např. Trestněprávní revue) a další zdroje. Celkem se jedná přibližně o 80 titulů nakladatelství C. H. Beck. Od dubna je součástí Beck-online i databáze obsahující dokumenty Evropské unie (legislativa Evropské unie a rozhodnutí Evropského soudního dvora).
Součástí prezentace byla i série ukázek systému. Rozhraní Beck-online je rozděleno do tří základních částí: v levé části je zpravidla navigace a lze tu najít jednotlivé právní předpisy, právnický slovník (který obsahuje cca 5000 hesel), předpisy místní samosprávy, věstníky, zpravodaje a další dokumenty. V prostředním sloupci se zobrazují aktuální výsledky konkrétního vyhledávání. V pravé části jsou dostupné související dokumenty (např. starší znění legislativy) a vazby na příslušnou judikaturu či prováděcí předpisy k paragrafu příslušného zákona a literatura (např. komentovaná znění, články z periodik atd.).
Vyhledávání v Beck-online je jednoduché, připomíná Google, standardem je vyhledávání v plném textu (zohledňují se různé tvary slov a běžně užívané zkratky zákonů). V rozšířeném vyhledávacím formuláři je možné dotaz specifikovat řadou parametrů.
Beck-online je aktualizován denně, jeho výhodou je i zpřístupnění literatury, která není standardně dostupná (např. komentovaná znění zákonů). Zpřístupňovaná podoba Sbírky zákonů je však pouze informanitivní, protože právní závaznost má stále pouze oficiální tištěná Sbírka zákonů. Systém Beck-online přesto je nejúplnějším a nejaktuálnějším zdrojem právních informací na trhu.
(jr)