Elektronické informační zdroje ve výuce muzikologie na FF UK v Praze (Jan Baťa)
0 comments
Autoři:
Ikaros, redakce [1]
Vydání:
K hlavním úkolům odborné hudebněvědné knihovny patří seznámit studenty a pedagogy s elektronickými informačními zdroji (EIZ). Pro obor muzikologie se na FF UK využívají tyto zdroje:
- Bibliografické databáze (RILM, RISM, Manuscriptorium, LIMVP, Melodiarium, GlobalChant). Jsou užitečné pro autorskou a vědeckou činnost.
- Plnotextové databáze oborových slovníků, monografií a časopisů (Oxford Music Online, Oxford Journals Online, JSTOR Arts and Sciences). Využívají se pro přípravu studentů na přednášky a semináře.
- Databáze zvukových nahrávek (Naxos Music Library). Zlepšují dostupnost hudebních nahrávek a jejich snadné vyhledávání. Využívají se pro přehledové přednášky o dějinách hudby. Studenti je mohou využívat i v rámci domácí přípravy.
- Databáze notových materiálů (Music Online). Využívají se při úvodech do hudební teorie a analýzy.
- Volně přístupné informační zdroje. Dělí se na ty, které vznikly z mezinárodních projektů (Google Books, Archive.org), které jsou výsledkem grantových úkloů (LIMVP, Melodiarium) a laické portály (Wikipedia, Choral Public Domain Library, International Music Score Library Project). Pedagogové studenty nabádají, aby tyto zdroje, které vznikají a rozšiřují se bez odborné redakční kontroly, brali kriticky a informace z nich prověřovali v důvěryhodnějších zdrojích.
Problémy, se kterými se knihovna Ústavu hudební vědy FF UK potýká, je nedostatek financí, absence akviziční strategie UK, nižší informační gramotnost pedagogů a efektivita studentské práce.
Obor muzikologie na FF UK absolvuje ročně asi 10 absolventů, z nichž se částečně rekrutují hudební kritici.
(kp)
Hodnocení: