Úvodní příspěvek (Vladimír Karen)
Vladimír Karen v úvodním příspěvku tradičně prezentoval výsledky výzkumu společnosti AiP. V letošním roce využili (konkrétně Vladimír K. se svým komplicem Richardem P.) fiktivní identity studentky Jany Vidímové, autorky dotazníku [4] týkajícího se pojmů "informační peklo", "informační očistec" a "informační ráj", na který reagovalo neuvěřitelných 195 respondentů.
Vyhodnocení dotazníku bylo provedeno formou panelové diskuze. Té se účastnili HellDr. Jakov Petricofeles, ďábel první třídy a zástupce ředitele pro odnímání vědeckých hodností Peklo, v. v. i., Dr. Philiphes D. Vojtashkes, vrchní purgatorista Jihočeského kraje Očistec, p. o., a Geogius, Anděl polétavý (Angelus aviaticus) z Ráje, o. p. s. r. v. o.
Průzkum byl striktně anonymní, přesto se zdá, že první z panelistů totožnost respondentů zná. Jako nejvýstižnější odpověď na to, co je informační peklo, se zdá odpověď "ISO 690-2". U představ informačního očistce se mezi odpověďmi objevilo např. "bičování neužitečnými a nerelevantními informacemi". Rájem je podle jednoho z respondentů internet a jeho božské aplikace, podle dalšího knihovna bez čtenářů, jiný zase uvádí, že ráj se odehrává s nejmenovanou kolegyní v knihovně.
V. Karen také představil výsledky analýzy výrazů "internet" a "google" v odpovědích. Poučení pro informační praxi je zřejmé - AiP je průvodce po informačním peklu, očistci i ráji a jenom s AiP se lze dostat do informačního ráje.
Na závěr V. Karen poděkoval básníku Dantemu za inspiraci, komplicům průzkumu za pomoc a všem respondentům za účast.
(lj)