Návštěva knihovny Ministerstva financí
Málokdo tuší - když s respektem prochází nebo projíždí Letenskou ulicí na Malé Straně kolem budovy Ministerstva financí (vždyť koho z nás se jeho činnost nedotýká) - že za neoklasicistní budovou navrženou Františkem Roithem, autorem Městské knihovny na Mariánském náměstí, a postavenou v letech 1927-1934 se skrývá historická budova kláštera původně bosých karmelitánek a později anglických panen. Historie tohoto místa však sahá ještě do vzdálenější minulosti – původně zde stával biskupský a později arcibiskupský dvůr, který byl sídlem tak významných osobností, jako byli Jan z Dražic, Arnošt z Pardubic a Jan Očko z Vlašimi. Po založení Karlovy univerzity se zde konaly první promoce. Roku 1410 nechal na tomto místě arcibiskup Zbyněk Zajíc z Házmburka veřejně spálit Viklefovy knihy. Husité se mu pomstili vypálením a úplným zničením dvora. Až v roce 1673 zde byl vystavěn klášter pro bosé karmelitánky, které jej musely opustit po jeho zrušení Josefem II. v roce 1782. Později budovu získaly anglické panny, které ji v průběhu 19. století postupně přestavovaly a rozšiřovaly. Ministerstvo financí odkoupilo konvent v roce 1921 a nechalo zde později vystavět již dříve zmíněný nový objekt do Letenské ulice.
Knihovna Ministerstva financí sídlí v prvním patře historické budovy bývalého konventu. Pro knihovníky to znamená, že mají své pracovny v bývalých celách řádových sester a že se knihovna táhne v dlouhých chodbách obíhající dřívější rajský dvůr. Toto uspořádání po pracovnících knihovny vyžaduje, aby důmyslně a v maximálně možné míře využívali každý prostor. Odměnou jsou jim zajímavé výhledy – na kostel sv. Josefa a do jeho presbytáře i do Vojanových sadů.
V knihovně nás přivítala její vedoucí Mgr. Alena Sahánková a seznámila nás s historií knihovny i její současností; řadu dalších užitečných informací nám poskytli Věra Šťastná a Mgr. Jiří Benda. Je třeba jim všem poděkovat za velmi příjemné přijetí a za snahu ukázat a sdělit nám o svém pracovišti co nejvíce.
Knihovna Ministerstva financí slouží i veřejnosti. Nejčastějšími návštěvníky jsou pracovníci státní správy a studenti - pro ně je knihovna otevřena v pondělí a ve středu. Ve studovně jsou například čtenářům k dispozici tak unikátní informace, jako jsou státní rozpočty a státní závěrečné účty.
Hlavním posláním knihovny je však uspokojovat potřeby zaměstnanců ministerstva, kteří tvoří 60 % jejích uživatelů. Tomu je podřízen režim knihovny, který z důvodu ochrany dat na Ministerstvu financí neumožňuje běžný vzdálený přístup k informačním zdrojům knihovny. O to více informací se nachází na intranetu knihovny, který umožňuje snadný přístup k informacím i těm pracovníkům, kteří pracují v jiných budovách patřících ministerstvu.
Katalog knihovny je v současné době zakonzervován v důsledku přechodu na vyšší verzi softwaru KpWin. Záměrem pracovníků knihovny je vytvořit v budoucnosti zónu nezávislou na ministerstvu, a tím rozšířit přístup k informacím pro vnější uživatele. Pracovníci knihovny vedou dokumentaci státních financí, zpřístupňují rozsáhlou databázi článků z tisku včetně přepisů rozhovorů pro televizi a rozhlas, zpracovávají monitoring zpráv o ministerstvu a rešerše pro jeho zaměstnance a zajišťují pro ně zpracování překladů. Nezanedbatelná je i publikační činnost knihovny, jejíž výsledky jsou zpřístupněny na webových stránkách knihovny [4].
Vedoucí knihovny A. Sahánková při výkladu v čítárně
A. Sahánková při výkladu ve skladišti
J. Benda seznamuje přítomné s databázemi knihovny
Členité prostory knihovny skýtají mnohá překvapení
Knihy jsou všude, kde je místečko
Skladištní zákoutí
Výměna zkušeností nad domácími koláči
Výměna zkušeností nad kávou
Z publikační činnosti knihovny
Výhled na Pražský hrad
Autorkami fotografií jsou Hana Nová a Marie Černohorská.