Jak informační zdroje pomáhají v době krize? (Petr Dudek)
Petr Dudek pracuje jako informační analytik ve společnosti Unipetrol Services. V období krize se častěji sledují negativní záznamy o firmách (insolvence, exekuce, konkurzy, dluhy, soudní spory, stávky, propouštění aj.), informace o uskutečněných či zamýšlených fúzích a akvizicích, o snižování nákladů na různých úrovních apod. Klienty informačních služeb jsou vrcholoví manažeři a pracovníci finančních, obchodních (marketingových), právních a strategických útvarů. Negativní firemní informace staví firmu samozřejmě do nepříznivého světla.
P. Dudek rozděluje data na "tvrdá" (hotová, přímo dostupná data) a "měkká" (s potřebou analýzy provedené člověkem). Pro tyto účely se využívají veřejné i komerční zdroje. Veřejné zdroje obvykle obstarává státní správa nebo firmy v roli dodavatelů. Mívají nižší přidanou hodnotu (to platí např. na Slovensku nebo v Polsku; v Rakousku jsou zase veřejné zdroje kupodivu velmi špatně dostupné). V ČR máme ve srovnámí s jinými evropskými zeměmi dobré zázemí, naopak o maďarských firmách se negativní informace z veřejných zdrojů zjistit dají velmi obtížně. V této oblasti existuje řada zdrojů, mezi které patří např. ARES (Ministerstvo financí), obchodní a insolvenční registry (Ministerstvo spravedlnosti) aj. Podrobný přehled zdrojů v různých zemích bude zveřejněn v plném textu příspěvku na konferenčním webu.
Od komerčních provozovatelů informačních produktů se očekává vyšší přidaná hodnota. Takové firmy, resp. zdroje jsou např. Centrální registr dlužníků (CERD), Creditinfo Solutions/Creditinfo Czech Republic, Czech Credit Bureau, COFACE Czech, Dun and Bradstreet a další. Úplný přehled je opět dostupný v plném textu příspěvku. Informace pro fúze a akvizice (merges and acquisitions) přicházejí mj. od velkých konzultačních firem. Dalšími prameny jsou zpravodajské zdroje (viz např. český agregátor Právě dnes [4]).
Hlavní doporučení zní: nedělat monitoring ad hoc, ale pravidelně!
(text konferenčního příspěvku [5])
(kp)