Diskuze na Novinkách aneb Velký bratr marketingu
Zhruba v polovině března došlo na českém internetu k poměrně významné události. Nejnavštěvovanější český zpravodajský server Novinky.cz [4] totiž absolvoval jednak menší úpravu designu, ale zásadní změnou prošla především diskuzní fóra. Jinými slovy, od 11. března 2009 už je konec anonymním přezdívkám, neboť na nových diskuzích vystupuje každý sám za sebe. Jaké k tomu měl Seznam [5] důvody a jak na změny zareagovali sami uživatelé?
Záhlaví zpravodajského serveru Novinky.cz
Diskuzní anarchie
Diskuze na Novinkách [4] byly vždy plné kontrastů. Na jednu stranu byly velice „aktivní“ (pod články se obvykle objevovaly řádově stovky až tisíce příspěvků), ale na druhou stranu se z obsahového hlediska vyznačovaly velmi nízkou kvalitou. Z velké části byly totiž plné vulgarismů, vzájemného napadání a příspěvků zcela mimo téma. O mnohdy tragické úrovni pravopisu a gramatiky raději nemluvě.
Typickým evergreenem byla kupříkladu politika. Téměř u všech článků – ať už byly o právě narozené koale nebo o železničním neštěstí – se vždy objevovaly útoky na politiky a politické strany. Další témata byla do jisté míry „sezónní“ a objevovala se třeba jen několik týdnů – například narážky na výšku Tomáše Cikrta, protesty proti radaru v Brdech nebo třeba konspirační teorie kolem zastřelení Václava Kočky mladšího.
Diskuzní anarchii nepomohla ani možnost hodnocení příspěvků – uživatelé se totiž naučili systém obcházet a namísto kvalitních názorů byly „nejlépe hodnocené“ obvykle ty největší nesmysly, u kterých si jejich autoři sami „naklikali“ hlasy.
Konec anonymity
Novinkám tedy nakonec došla trpělivost a rozhodly se pro zásadní změnu. Nové diskuze začaly tak říkajíc od nuly: dřívější anonymní přezdívky vystřídala pravá jména přispívajících (plus obec či město bydliště). V článku Vítejte v názorovém fóru serveru Novinky [7] se tyto změny vysvětlují takto: „v našem názorovém fóru nechceme dávat prostor vulgaritám, urážkám, „tapetování“ a jinému plevelu šířenému anonymními „hrdiny“ skrývajícími se za tajemnými přezdívkami. Proto jsme se rozhodli umožnit vkládání příspěvků pouze seriózním uživatelům, kteří projdou korespondenční registrací. “
Ukázka registračního formuláře (povinné položky jsou označené hvězdičkou)
Korespondenční registrace v praxi znamená, že po vyplnění online formuláře bude uživateli na jeho poštovní adresu zaslán dopis s přístupovým kódem. Tento kód pak uživatel vloží zpátky do systému a tím registraci dokončí. Celý proces samozřejmě nějakou chvíli trvá, proto Novinky o těchto změnách informovaly již cca měsíc před samotným spuštěním nových diskuzí. Byla to ale správná cesta, jak diskuze „vyléčit“? Nebo v tom všem byly i jiné důvody, než jen nadávky a příspěvky mimo téma?
Sterilizace diskuzí
Jak se dalo očekávat, reakce uživatelů byly vesměs negativní. Objevovaly se výkřiky o cenzuře, svobodě slova, dozoru ve stylu „Velkého bratra“ a podobně. Staří diskutující se v posledních dnech před zavedením nového systému teatrálně loučili, jiní vyhrožovali, že přestanou na Novinky chodit; také články v ostatních médiích byly spíše opatrné.
Po zavedení nových diskuzí se na Novinkách rozpoutalo... ticho. Hned první den bylo zřejmé, že staré diskuze opravdu nenávratně zmizely, a s nimi i komunita, která kolem nich několik let působila. Počet příspěvků u nových článků se totiž najednou pohyboval v jednotkách, maximálně v desítkách, a většinou se jednalo o nemastné a neslané neutrální názory, případně ironické poznámky, jak je na nových diskuzích „živo“.
Navzdory vysokému počtu registrací zůstávala některá názorová fóra prázdná
Je to docela zajímavé zejména vzhledem k tomu, že podle Novinek se registrovali skoro všichni dřívější uživatelé. Do starých diskuzí prý přispívalo cca 6600 diskutujících měsíčně, ještě před spuštěním nové verze dostal Seznam více než 6000 žádostí o korespondenční registraci. Ačkoliv měl být tedy počet diskutujících podobný, počet příspěvků se propadl přibližně o 95 %.
Vypečený plán?
Nabízí se otázka, jestli bylo hlavní motivací Seznamu opravdu „blaho uživatelů“, nebo to celé byl jen plán, jak diskuze sterilizovat a získat příjemný marketingový bonus. Skutečnost je totiž taková, že Novinky mohly zoufalý stav na diskuzích řešit už dávno – úplně by stačilo, kdyby moderátoři dělali svojí práci a problémovým uživatelům (kteří by opakovaně porušovali pravidla) mazali a blokovali účty. Moderátoři ovšem většinou jen odstraňovali jednotlivé vulgární příspěvky a když už jich bylo příliš, tak celou diskuzi jednoduše zavřeli.
Zdlouhavá korespondenční registrace sice není dvakrát příjemná, ale přesto se přihlásilo poměrně dost lidí. Kde ale jsou? Problém je totiž jinde: posílat někomu osobní údaje pro potřeby registrace je jedna věc, ale psát na diskuzi pod svým vlastním jménem a adresou je věc jiná. Takový Pavel Novák z Prahy je samozřejmě za vodou; ale Vendelín Žoužel z Krnova už může mít oprávněné obavy, že ho lidé v jeho okolí poznají. Jistě, člověk by se neměl stydět za své názory, ale na druhou stranu, ani slušné názory se nemusí vždy tak docela vyplatit (u sousedů, v zaměstnání atd.).
Tak jako tak, výsledkem jsou ochromené diskuze, které průměrně obsahují jen několik desítek příspěvků. Pokud se opravdu jednalo o záměr seškrtat diskuze na nezbytné minimum, pak si mohou na Novinkách gratulovat. Vulgarismy jsou sice pryč, ale s nimi zmizela i valná většina ostatních názorů (a Seznam také zřejmě ušetří i na platech moderátorů). Novinky se tedy mohou svým obchodním partnerům pochlubit „slušnými názorovými fóry“ – ale zároveň také nesmírně hodnotnou databází uživatelů a jejich osobních údajů.
Reagovat na ostatní uživatele je skutečně "user-friendly"
Rozhodnutí uživatelů
„Ve slušné společnosti je zdvořilé se představit a názorové fórum na Novinkách chce být prostředím pro slušnou společnost“ – hlásá optimisticky již zmiňovaný článek [7]. Ovšem ani ve slušné společnosti člověk nesděluje všechny své osobní údaje na potkání – a že jich Seznam nechce málo. Celá registrace vyžaduje jméno, e-mail, poštovní adresu uživatele, pro jistotu dokonce i telefonní číslo. Neboť jak se ve článku také uvádí: „Novinky.cz si vyhrazují právo ověřit si pravdivost uvedených údajů telefonicky.“
I když se nám takový přístup nemusí líbit, těžko s tím můžeme něco udělat. Konec konců, Novinky [4] jsou soukromý server a mají právo nastavit si pravidla podle svého uvážení. Navíc podobné registrace na internetu existují – i když obvykle jen na specifických serverech jako jsou internetové aukce nebo e-shopy (tedy tam, kde lidé například obchodují a jména a adresy dávají větší smysl). Každopádně je škoda, že se s „kvalitou“ diskuzí nezvýšila i kvalita samotných článků.
Tak jako tak, pořád máme možnost rozhodnout se sami: jestli vyměníme své osobní údaje za možnost čas od času něco napsat do poloprázdných diskuzí, nebo jestli budeme tento poměrně závažný marketingový zásah do soukromí ignorovat. Mimochodem, kdo by se přesto chtěl k nějakému článku vyjádřit, ale preferuje trochu té anonymity (nebo se nechce týden registrovat), může využít tzv. „svobodné diskuse [11]“. Ty vznikly paralelně s novými diskuzemi na Novinkách a podle slov svých autorů „pomáhají zachovávat svobodu slova“.