Křišťálová Lupa 2008 – Cena českého internetu
Ve čtvrtek 27. listopadu 2008 proběhlo v pražském klubu Pacha slavnostní vyhlášení výsledků soutěže Křišťálová Lupa 2008 [4]. Zatímco v předchozích letech bylo vyhlašování vítězů spojené s konferencí Czech Internet Forum [5], letos se obě akce osamostatnily. Podrobnou reportáž z konference si můžete přečíst ve článku Czech Internet Forum 2008 aneb Český internet ze všech stran [6]; v tomto textu se zaměříme na výsledky samotné ankety.
Co se týče výběru soutěžících, v první fázi vybírali své favority sami čtenáři. První fáze probíhala od 11. srpna do 7. září 2008. Přibližně 19 tisíc lidí nominovalo své oblíbené služby, projekty a osobnosti v celkem dvanácti kategorií. Do druhé etapy postoupilo vždy pět nejúspěšnějších kandidátů, kteří si v období od 22. září do 26. října rozdělili hlasy od více než 60 tisíc účastníků. U tří kategorií (Projekt roku, Osobnost roku a Anticena) měla finální slovo porota [7], která byla tvořena skupinou 74 internetových odborníků a publicistů.
V kategorii Projekt roku zvítězil projekt Bezrealitky [8], který se zaměřuje na prodej a pronájem nemovitostí bez účasti realitních firem, jež si s oblibou účtují tučné provize. Veškeré jednání probíhá mezi zadavateli inzerátů a zájemci, což urychluje komunikaci a napomáhá transparentnosti. Na druhém místě skončila Heuréka [9] (porovnání cen a produktů z internetových obchodů), na třetím místě Dopravniinfo [10] (informace z Jednotného systému dopravních informací ČR), na čtvrtém mFórum [11] (diskusní fórum mBanky [12]) a na pátém DoKempu.cz [13] (web o kempování, táboření apod.).
V kategorii Osobnost roku zvítězila dvojice Ondřej Tomek a Oldřich Bajer, zakladatelé portálu Centrum [14], jehož většinový podíl odkoupila na konci roku 2007 investiční společnost Warburg Pincus [15]. Na druhém místě se umístil Michal Illich, zakladatel projektů Jyxo [16] a Blog [17], které velmi výhodně prodal skupině CME [18]. Na třetím místě byl majoritní vlastník Seznamu [19] Ivo Lukačovič, na čtvrtém ředitelka české pobočky Google [20] Taťána le Moigne a na pátém Ondřej Fryc, ředitel a spolumajitel společnosti Mall [21].
O „vítězném“ projektu v kategorii Anticena se už v médiích hovořilo více než dost. Ano, jedná se o zpravodajský portál TN.cz [22], téměř učebnicový příklad toho, že ani masivní marketing není všechno. TV Nova [23], dlouhodobě nejsledovanější česká televize, se tento portál pokouší propagovat již zhruba půl roku, a to s pomocí marketingové kampaně, která nemá v historii obdoby (jen všudypřítomné upoutávky „Více na TN.cz“, které se objevují dokonce i v průběhu Televizních novin, jsou v podstatě nevyčíslitelné). Navzdory nadšeným tiskovým zprávám ale výsledek tomuto úsilí příliš neodpovídá.
Další „výherce“ představme alespoň telegraficky: na druhém místě se umístil troufalý projekt pražského Magistrátu Bezdrátová Praha [24], třetí místo obsadily mimořádně „aktualizované“ stránky Českého hydrometeorologického ústavu [25], na místě čtvrtém se usadil katalog a vyhledavač TakeIT [26] a páté místo získalo spojení portálů Centrum [14] a Atlas [27].
V následujících kategoriích už rozhodovali samotní účastníci ankety svým hlasováním a mezi vítězi se objevilo i nejedno překvapení. Kupříkladu v kategorii E-shop vyhrálo trochu nečekaně Aukro [28], které není „čistokrevným“ e-shopem. Na druhém místě se jen s nepatrnou ztrátou ocitl loňský vítěz, tj. obchod CzechComputer [29], a v patách mu byl neméně významný e-shop Alza [30]. Na čtvrtém místě pak skončil Mimibazar [31] a na pátém Alfacomp [32].
Ani v kategorii Komunitní server nebylo o překvapení nouze. Známé portály typu Lidé [33] nebo Líbímseti [34] se v Top5 ani neobjevily, což by se dalo vysvětlit patrně tím, že jejich „náctiletá“ cílová skupina se o hlasování v této anketě příliš nezajímala. Příležitosti tedy využili jiní, a vítězné pořadí je následující: první je Rodina [35], druhý Blog [17], třetí Alík [36], čtvrtí jsou Hafíci [37] a jako pátý skončil diskuzní server Okoun [38].
Ačkoliv blogování také patří mezi komunity, kategorie Blog byla samostatnou soutěžní disciplínou. Vítězné vavříny si odnesl Strach [39], který rozhodně není nijak děsivý, ale věnuje se naopak zábavě a parodii. Druhé místo získaly velmi oblíbené stránky věnované gastronomii, Cuketka [40]. Bronz si odnesl trochu odborný a trochu neodborný blog LaTrine [41], na čtvrtém místě se umístilo Podnikanivusa.com [42] a na pátém Caymanislander.com [43].
V kategorii Zpravodajství se na první místo dostalo iDnes [44], na druhé Novinky [45] a na třetí Aktuálně [46]. Čtvrté místo obsadil trochu překvapivě výherce Anticeny – portál TN.cz. Páté místo pak patřilo zpravodajství iHNed. V související kategorii Magazín vyhrál server o počítačích, IT a Internetu Živě [47]. Dále následovaly už trochu méně oborové (a více „mainstreamové“) magazíny jako Super [48] na druhém místě, Reflex [49] na třetím, ChytráŽena [50] na čtvrtém a Dáma [51] na pátém.
V kategorii Zábava získal nejvíce hlasů úspěšný projekt internetové televize Stream [52]. Druhé místo získaly fanouškovské stránky seriálu Ztraceni na adrese Lost.cz [53], třetí místo patřilo online fotbalovému manažeru Footballarena.org [54] a čtvrté místo patřilo dalšímu úspěšnému seriálu Útěk z vězení, kterému se věnují stránky Prison-break.cz [55]. Na pátou příčku se dostal „Hůlkový řád [56]“, český překlad úspěšného zahraničního komiksu Order of the Stick [57].
S úřady sice obvykle mnoho zábavy není, ale i to patří k internetu. V kategorii Veřejný sektor získaly nejvíce hlasů webové stránky České republiky Czech.cz [58]. Na místě druhém se umístil informační server českého soudnictví Justice [59], na třetím bylo nahlížení do katastru nemovitostí [60], na čtvrtém portál pro podnikání a export Businessinfo [61] a na pátém Portal.gov.cz [62], s optimistickým heslem „Na úřad přes internet“.
Kategorie Freemail odrážela dlouholetou dominanci Seznamu [19], protože právě „seznamácký“ e-mail zvítězil. Na druhém místě se ocitl e-mail portálu Centrum [14] a na třetí pozici se dostal jediný zahraniční zástupce žebříčku, a to Gmail.com [63]. Následovaly e-mailové služby portálů Volný [64] a Atlas [27].
Zmiňovanou vládu Seznamu [19] ovšem nereflektovala kategorie Vyhledávač, kde se na první místo dostal Google.cz [20]. Ačkoliv Seznam podle statistik zatím na českém Internetu vede, v této anketě se musel spokojit s druhým místem. Na třetí pozici se umístilo Centrum [14] a na čtvrté Jyxo [16]. A to bylo vše – více vyhledávačů už nebylo ani nominováno.
Kromě uvedených dvanácti soutěžních kategorií byla vyhlášena i Zvláštní cena, kterou obdržel Václav Stoupa za uspořádání veletrhu WebExpo 2008 [65].