Zemřel PhDr. František Choc
Univerzita Karlova v Praze, 1. lékařská fakulta s hlubokým zármutkem oznamuje, že dne 7. září 2008 zemřel ve věku 74 let PhDr. František Choc.
František Choc se narodil 29. 6. 1934 v Plané nad Lužnicí. Jeho život byl ale už od útlého dětství spojen s Prahou. Tady v roce 1953 maturoval a posléze při zaměstnání vystudoval Institut osvěty a novinářství – katedru knihovnictví. Získal titul promovaného knihovníka a v roce 1969 po úspěšném rigorózním řízení i titul PhDr.
PhDr. František Choc téměř celý svůj profesní život spojil se zdravotnictvím. Od roku 1954 pracoval jako knihovník v Ústavu pro doškolování lékařů. O deset let později přešel na tehdejší Fakultu všeobecného lékařství (dále jen FVL) – dnešní 1. lékařskou fakultu UK v Praze. Nejdříve působil ve funkci vedoucího Ústřední knihovny FVL. Podařilo se mu vybudovat na tehdejší dobu knihovnu s vysokou odbornou úrovní. PhDr. Choc založil tradici pořádání výstav zahraniční lékařské literatury, navázal spolupráci s ostatními lékařskými fakultami z celé republiky, sestavoval a publikoval bibliografické soupisy, z nichž nejvýznamnější byl soupis vědeckých publikací pracovníků fakulty. Je autorem skript „Bibliografie lékařské literatury“ určených studentům, lékařům i informačním pracovníkům ve zdravotnictví. Vyučoval na střední knihovnické škole, především ale přednášel na Katedře vědeckých informací a knihovnictví Filozofické fakulty UK v Praze. PhDr. František Choc měl připravenu koncepci dalšího rozvoje knihovny. Bohužel se mu ji kvůli politickým změnám nepodařilo přenést do praxe. V roce 1971 musel opustit místo vedoucího knihovny a přejít jako informační pracovník na II. chirurgickou a posléze na I. chirurgickou kliniku FVL. V pracovních aktivitách a zavádění novinek však nepolevil. Působil jako odborný redaktor při vydávání celostátních učebnic z chirurgie. Na Ústřední knihovnu nezapomínal - dále sháněl finanční prostředky na nákup zahraniční literatury, pomáhal při organizaci výstav lékařské literatury a všude tam, kde bylo potřeba.
V roce 1990 se dr. Choc vrátil na místo vedoucího Ústřední knihovny FVL. Svoji 20 let starou koncepci přetvořil do moderního pojetí a knihovnu přebudoval na Ústav vědeckých informací s jednotlivými odděleními, ale s na sebe navazujícími procesy a poskytovanými službami. Byl autorem myšlenky udělit čestný doktorát Univerzity Karlovy v Praze Eugenu Garfieldovi, zakladateli ISI, který je čestným členem Vědecké rady 1. LF UK.
Po odchodu do starobního důchodu dr. Choc působil ještě krátce v Ústavu vědeckých informací 2. lékařské fakulty UK, později se ujal funkce vedoucího knihovny Policejní akademie.
Přestože PhDr. Choce v posledních letech trápily zdravotní problémy, zůstával stálým optimistou se zájmem o dění na naší fakultě, ve zdravotnictví i knihovnictví. Byl vždy připraven svým kolegům poradit a nezištně se podělit o své bohaté profesní i osobní zkušenosti.
Čest jeho památce.