Exkurze do Knihovny na Vinohradech
Ve středu 14. 5. 2008 v 15 hodin se uskutečnila exkurze pražské organizace Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR [4] (SKIP) do Knihovny na Vinohradech. Deset účastnic exkurze se sešlo před vchodem do knihovny na Vinohradské třídě, kde jsem je přivítala a uvedla do knihovny. Exkurze začala stručným výkladem o historii knihovny.
Knihovna na Vinohradech patří mezi nejstarší pražské knihovny, otevřena byla již v roce 1885 tehdejším pražským ředitelstvím pošt a telegrafů jako odborářská knihovna spojená s rezortem spojů. Po vzniku samostatného Československa v roce 1918 změnila svůj původní název na název Knihovna poštovních a konceptních úředníků v Praze.
Rozvoj knihovny se datuje od roku 1941, kdy se jejím knihovníkem stal Josef Mleziva. Ten se zasloužil o reorganizaci knihovny a jejích depozitářů i celého systému nakupování a půjčování knih. Prostory knihovny v budově ředitelství pošt se staly v době okupace jedním z center odbojového hnutí, kde byl rovněž skladován tajný fond literatury zakázané Němci.
Po osvobození Československa v květnu 1945 byla knihova s celým fondem (17 000 svazků) přestěhována do ulice Politických vězňů. V září 1945 byla knihovna slavnostně otevřena pod novým názvem Bezručova knihovna poštovních zaměstnanců a resortně připadla pod správu Odborového svazu zaměstnanců v dopravě. Jako první knihovna v republice začala zasílat putovní soubory knih na pošty v pohraničí.
Obliba Bezručovy knihovny v Praze vzrůstala a knihovna začala poskytovat služby i širší kulturní veřejnosti, vzniklo samostatného dětského oddělení.
V roce 1954 byla knihovna přestěhována do budovy Radiopaláce na Vinohradech a zde byla otevřena pod názvem Bezručova knihovna Závodního klubu spojařů. V roce 1959 se knihovna znovu stěhovala, a to do ÚKDŽ (Ústřední kulturní dům železničářů) na náměstí Míru. V té době plnila knihovna i funkci obvodní lidové knihovny.
V roce 1996 se knihovna stala pod názvem Knihovna na Vinohradech příspěvkovou organizací MČ Praha 2 a přestěhovala se do prostor v Korunní ulici 15. V roce 2001 byl v knihovně spuštěn automatizovaný provoz v knihovnickém systému LANius a v roce 2006 knihovna přešla na systém Clavius.
Po výkladu o historii byly účastnice exkurze provedeny po knihovně, po výpůjčních i skladových prostorech a seznámeny se zajímavostmi z průběhu rekonstrukce a stěhování knihovny v roce 2007 i s tím, jak knihovna funguje v současné době.
V roce 2007 se Knihovna na Vinohradech přestěhovala v rámci Prahy 2 do prostor na Vinohradské třídě č. 69. Knihovna v novém je barevnější, modernější a dobře dopravně dostupná. Ze společného vstupu je možné vejít do oddělení pro děti či do oddělení pro dospělé. K dispozici je samostatná studovna - čítárna se čtyřmi počítači s přístupem na internet a elektronickým katalogem knih. V oddělení pro děti je zajímavým prvkem schodové pódium, na kterém děti mohou sedět, číst si, hrát hry, povídat si nebo poslouchat povídání paní knihovnice. V dětském oddělení jsou k dispozici dva počítače s elektronickým katalogem knih a přístupem na internet. V půjčovně pro dospělé jsou umístěny dva počítače s elektronickým katalogem knih a velký volný výběr knih.
Knihovna na Vinohradech poskytuje svým více než třem tisícům čtenářů výpůjční služby v oddělení pro dospělé a v oddělení pro děti. V roce 2007 (resp. 2006) využilo služeb knihovny 15 289 (21 621) návštěvníků, kteří si dohromady vypůjčili 95 244 (120 952) knihovních jednotek. V knihovně se půjčují knihy a periodika, v současné době má knihovna ve fondu cca 53 500 knihovních jednotek a odebírá 47 různých periodik. V roce 2007 přibylo do fondu knihovny 1 981 nových knih. Knihovna je pro dospělé čtenáře otevřena 38 hodin týdně od pondělí do soboty a v oddělení pro děti 19 hodin týdně od pondělí do pátku.
Exkurze skončila volnou diskusí všech účastnic.
Vchod do knihovny
Vstupní prostor
Půjčovna
Studovna
Počítač s přístupem do elektronického katalogu
Při otevření knihovny
Dětské oddělení