Hloubková indexace: inovace ve vyhledávání dokumentů pro odbornou veřejnost (Jim McGinty)
Příspěvek J. McGintyho ze společnosti ProQuest (součást skupiny Cambridge Information Group) se týkal hloubkové indexace (deep indexing). Jedná se o strategickou iniciativu společnosti, proto se jí J. McGinty věnuje i osobně.
V poslední době došlo ke změně indexování - indexace jde za hranici článku. Hloubková indexace poskytuje údaje např. o obrázcích a tabulkách obsažených v dokumentech. Obrázky a tabulky jsou pro výzkumné pracovníky velmi přínosné, avšak běžně jsou neviditelné, nejsou zahrnuty do vyhledávání.
Při výzkumu v roce 2006 zjištěno, že uživatelé si od hluboké indexace slibují ušetření času, zefektivnění práce, pomoc při přípravě prezentací nebo nalezení relevantnějších výsledků.
J. McGinty následně představil informační služby nabízené v rámci platformy CSA Illustrata.
Pro výzkumné pracovníky je také velmi důležitá zvýšená přesnost a relevance vyhledávání. Velmi zajímavé jsou změny v oblasti citování - v záznamech s abstrakty jsou zahrnuty i náhledy obrázků, ty jsou zároveň prohledatelné. Uživatelé nemusejí obrázky dohledávat v plných textech, mohou využít pouze obrázky, u nichž jsou uvedeny všechny potřebné informace o zdroji - příslušná citace. Obrázky jsou zároveň propojeny s centrem pro vyřizování copyrightu.
V systému CSA Illustrata lze vyhledávání omezit i na objekty, kterých je v databázi dostupných cca dva miliony, přitom cca půl milionu z nich je ze zdrojů s otevřeným přístupem (Open Access).
Pro knihovny znamená hloubková indexace výhodu např. v tom, že přispěje ke zvýšení návratnosti prostředků investovaných do plných textů.
Přednášející upozornil, že na firemních stránkách [4] je k dispozici ke zhlédnutí video nazvané The Power of Deep Indexing.
(text konferenčního příspěvku [5])
(ls)