Exkurze do Studijního a informačního centra České zemědělské univerzity v Praze
Dne 26. 3. 2008 jsme měli v rámci exkurzí pořádaných pražskou organizací Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR [4] (SKIP) možnost navštívit Studijní a informační centrum (SIC) České zemědělské univerzity v Praze [5].
Budova SIC se nachází v kampusu ČZU v Kamýcké ulici v Suchdole a je důležitou součástí univerzitního života. Původně se prostory SIC se nacházely v budově rektorátu a svou velikostní nevyhovovaly povozu SIC; také depozitář SIC byl nevyhovující. V roce 2002 byla proto otevřena nová budova SIC, která lépe odpovídá požadavkům na provoz. Nárůst provozu centra nám může dokumentovat i nárůst počtu studentů ČZU z 4 500 v roce 1990 na 20 000 v roce 2007.
Po Studijním a informačním centru nás provedli jeho ředitel ing. Daniel Novák, CSc., a jeho kolegyně Alena Racková a PhDr. Hana Landová.
Ve fondu knihovny bylo v roce 2007 na 155 000 svazků a přírůstek nových svazků je přibližně 8 000 jednotek za rok. K Studijnímu a informačnímu centru náleží i dílčí knihovny na fakultách a katedrách, kterých je v současné době 54 a je v nich umístěna jedna třetina celkového fondu knihovny. Poté, co knihovna vystřídala několik knihovnických programů, přešla v červenci roku 2007 ze systému KP-Win na systém Aleph.
SIC je moderně zařízenou vysokoškolskou knihovnou, v celé budově je přístupná wi-fi síť pro připojení notebooků k internetu, studenti a další uživatelé mají možnost využívat technická zařízení, např. skener, kopírku, barevnou tiskárnu nebo vypalovačku. SIC poskytuje studentům také doplňkové služby – patří mezi ně provoz studentské pokladny, prodej kuponů MHD či vydávání čipových studentských karet. V objektu se také nachází studentská kavárna.
V přízemí SIC najdeme oddělení výpůjčního protokolu, malou studovnu, která má celkem 36 studijních míst s počítačem a lze si zde vyžádat bakalářské, diplomové a disertační práce, sklad se statickými i kompaktními regály a také rezervní sklad s kompaktními regály, které ještě nebyly zaplněny a malou zasedací místnost s technickými prostředky pro pořádání telekonferencí. Ústředními prostory v přízemí jsou kongresový sál s 400 místy a velká studovna, ve které se nachází 100 studijních míst, z nichž je 36 vybaveno počítačem. Ve velké studovně je k dispozici volný výběr skript, poslední tři ročníky odebíraných periodik a příruční knihovna s literaturou z oboru.
V prvním patře je oddělení časopisů a čítárna časopisů, ve které je 20 studijních míst. V současnosti knihovna odebírá přibližně 260 titulů periodik. Další místností v prvním patře je zelený salónek s variabilním nábytkem, který umožňuje různé využití prostoru.
Součástí SIC je Oddělení sekundárních informací a rozvoje, které se zabývá elektronickými informačními zdroji, tvorbou rešerší pro pedagogy a doktorandy, informačním vzděláváním studentů, granty (např. na vybudování portálu OPOSSUM - Online POradenské Služby StUdentůM). SIC má také své reprografické centrum, které vytváří různé propagační materiály apod.
Příjemným zakončením exkurze byla návštěva výukového a výzkumného minipivovaru na České zemědělské univerzitě v Praze. Výrobu místního nefiltrovaného a nepasterizovaného piva se zákalem vytvořeným kvasinkami nám přiblížil sládek pivovaru ing. Ladislav Chládek, CSc. V úplném závěru akce jsme mohli ochutnat místní pivo značky Suchdolský Jeník.
Účastnice exkurze před vstupem do kongresového sálu SIC ČZU
Daniel Novák, vedoucí SIC ČZU, a účastnice exkurze v zasedací místnosti, v níž je možné pořádat telekonference
Pohled do velké studovny
Kompaktní regály ve skladu
Plakát propagující nový portál OPOSSUM
Hana Landová s dcerou Eliškou
Digitalizační pracoviště
Alena Racková, Helena Slezáková (jedna z účastnic exkurze) a Daniel Novák
Scezovací káď ve výukovém a výzkumném minipivovaru
Ladislav Chládek, sládek minipivovaru, při výkladu
Pivní tácek aneb grafická reprezentace piva Suchdolský Jeník
Ladislav Chládek ukazuje pivní sklenice s motivem piva Suchdolský Jeník
Knihovnická ochutnávka Suchdolského Jeníka
Autorkou fotografií je Linda Skolková.