Od historie ke konkurenceschopnosti pro budoucnost
Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
měsíc se s měsícem sešel a nové číslo Ikara je na světě. Přináší vám opět řadu článků z nejrůznějších oblastí informačních a knihovnických služeb. Dozvíte se mj. o technických řešeních pro otevřený přístup (Open Access) [4], zjistíte, jak si povídají doručovatelé elektronické pošty [5], odhalíte tajemství Britského národního korpusu [6].
Jistě vás také zaujmou další představované informační zdroje a služby – dvě z nich (C.E.E.O.L. [7] a CEJSH [8]) se týkají přímo středoevropského, potažmo východoevropského prostředí (odpověď na otázku, co výše uvedené zkratky znamenají, samozřejmě najdete v příslušných příspěvcích), další pojednávají o vzniku a provozu Památníku Čestná vzpomínka věnovaného československým legionářům [9] a o informačních zdrojích dostupných prostřednictvím oborové brány ART [10].
Zejména pro zájemce o historii knihovnictví je určen jednak podrobný příspěvek věnovaný historii Státní technické knihovny v letech 1945-1990 [11], jednak recenze Encyklopedie knihy [12], významné příručky pro oblast knihovědy.
Na své si přijdou i příznivci digitalizace dokladů o naší minulosti, a to jak audiovizuálních dokumentů [13], tak vzácných tisků [14].
Dozvíte se také o současném stavu evropské legislativy věnované ochraně osobních údajů [15], nahlédnete pod pokličku akcí pořádaných Regionální knihovnou Karviná [16], inspirovat vás může také hodnocení webových stránek ivančické knihovny [17].
Spíše na budoucnost jsou pak orientovány příspěvky týkající se konkurenceschopnosti a inovací [18] a znovuvyužití informací veřejného sektoru [19].
Příjemné chvíle s časopisem Ikaros přeje
Vaše redakce