Existují dva druhy knihoven: ty, které se změní, a ty, které zaniknou
Pražská organizace SKIP pro velký zájem svých členů uspořádala dne 1. 11. 2007 přednášku ředitele Městské knihovny v Praze RNDr. Tomáše Řeháka nazvanou Existují dva druhy knihoven: ty, které se změní, a ty, které zaniknou. Dr. Řehák tímto sloganem šokoval knihovnickou veřejnost již v roce 2006 na celostátní konferenci Knihovny současnosti (viz recenzi: Brožek, Aleš; Otrubová, Alena; Skolková, Linda; Ševčíková, Barbora. Zpráva z konference Knihovny současnosti 2006. Ikaros [online]. 2006, roč. 10, č. 10. Dostupný na World Wide Web: <http://www.ikaros.cz/node/3642 [4]>). URN-NBN:cz-ik3642. ISSN 1212-5075) a pro pražskou prezentaci aktualizoval údaje. Potvrdila se tím, byť jen v krátkém časovém úseku, pravdivost jím stanovených premis.
Po tučných letech 2. poloviny 90. let minulého století přišla nejprve stagnace a v posledních několika letech statistické údaje českých veřejných knihoven ukazují patrný pokles využívání knihovnických služeb. Musíme přiznat, že veřejné knihovny opravdu ztrácejí své výsadní postavení v oblasti kultury a využití volného času a budou muset o své uživatele, a tedy i o svou existenci, bojovat s dalšími subjekty. Rovněž rozvoj technických prostředků si stále ještě zachovává exponenciální nárůst kapacity na jedné straně a snižování ceny médií, tj. jejich dostupnost pro běžného občana, na straně druhé. Také se zvyšuje podíl používání informací v elektronické podobě a ústup klasických médií v celkovém počtu používaných dokumentů je viditelný. Nezanedbatelná je i pohodlnost uživatele - chce mít informaci bez velké námahy a pokud možno hned.
Dr. Řehák koncipoval svoji přednášku velmi emotivně a názorně, na případové studii ukázal snadnost vyhledání konkrétní informace v Googlu a nechal své posluchače prožít si zkázu hmotného média.
Diskuse, která se rozproudila na závěr, odrazila různé postoje účastníků. Ozvali se ti, kteří odmítají ohrožení existence knihy a nutnost změny knihoven. Poukázali na specifika práce s tištěným dokumentem a jeho nenahraditelnost pro studium. Většina ale už připustila, že realita je taková, jak ji přednášející nastínil, a posunuli se od ochromení a odmítání k ochotě změnit svůj přístup. Nenabízí se ovšem snadné řešení - čtenáři si zatím do veřejné knihovny chodí knihy půjčovat a musíme tedy tento zájem saturovat. Zároveň je třeba vnímat nové potřeby a zájmy současných i potenciálních uživatelů a připravit se na nové služby, aby nás v jejich poskytování nepředešel někdo jiný.
Být připraven, řečeno s klasikem - to je to jediné, co můžeme pro sebe udělat.
Účastníci přednášky
RNDr. Tomáš Řehák, ředitel Městské knihovny v Praze
Mgr. Zlata Houšková (Národní knihovna ČR, SKIP)
PhDr. Vít Richter (Národní knihovna ČR, SKIP)
Autorkou fotografií je Věra Tafatová (Národní knihovna ČR).