V jihlavské knihovně
Řada knihoven v letošním roce změnila vzhled svých stránek, ale ne vždy se to snadno pozná. Počet knihoven, které mají své stránky, stále stoupá, a pokud jich mnoho navštěvujete, nemusíte si vždy uvědomit, že knihovna dala stránkám „nový kabát“. V případě, že na hlavní stránce přibyla jen nová rubrika a design zůstal stejný, pomůže snad jen porovnání současného vzhledu stránky s dřívějším vzhledem tak, jak je uložen v archivu [4].
Když jsem včera zavítal na stránky jihlavské městské knihovny [5], okamžitě jsem zjistil, že jsou nové. Pomohl mi výmluvný text „Copyright © 2007 Městská knihovna Jihlava All rights reserved“, který jsem našel na jejich spodním okraji.
Je škoda, že takový údaj uvádí malý počet knihoven. Letošní letopočet najdeme např. jen na stránkách městské knihovny ve Valašských Kloboukách [6] či frýdeckomístecké knihovny [7]. Chybí na nových stránkách knihovny v Libranticích [8], ale tam zprávu o spuštění stránek napsali aspoň do sekce zvané Aktuality.
Na stránkách jihlavské knihovny mne zaujalo, že knihovníci nesdělují veřejnosti jen poštovní adresu, ale že v levém dolním rohu lákají, aby je kontaktovala přes online formulář. Pokud se na výzvu klikne, objeví se jednoduchý tiskopis. Od podobného tiskopisu, se kterým se můžeme setkat např. na stránkách knihovny v České Třebové [9], se liší. Na webu knihovny v České Třebové je pole „Předmět zprávy“ nevyplněné, formulář jihlavských knihovníků vám šetří čas. Nabízí výběr z šesti druhů předmětu (Informace o knihovním fondu, Tip na nákup, Prodloužení výpůjček, Rezervace dokumentu, Meziknihovní výpůjční služba a Ptejte se knihovny).
Jestliže potřebujete informaci hned, nechcete do knihovny telefonovat a máte nainstalováno ICQ, určitě využijete ICQ číslo jihlavské knihovny. Je umístěno v řádku nad výzvou, abyste využívali online formulář. Městská knihovna Antonína Marka v Turnově [10] šla ve využívání těchto moderních komunikačních prostředků ještě dál. Číslo ICQ uvádí u devíti svých pracovníků a navíc u těchto osob i ikonku Skype!
Potěšilo mne, že z hlavní stránky se snadno dostanu k plánkům jednotlivých pater budovy, kde knihovna sídlí. Možná by však stálo inspirovat se plánky Vědecké knihovny v Olomouci [11], které jsou hypertextově propojeny s informacemi o jednotlivých odděleních.
Atraktivní je rovněž umístění obálek šestice nových knih ve fondu jihlavské knihovny. Pokud však na ně klikneme, obálky se jen zvětší a čtenář se nedozví, zda je kniha půjčená nebo volná. Tyto důležité údaje platné pro čtyři tituly jsem se naštěstí dozvěděl po kliknutí na nabídku nazvanou „Více nových titulů“. Vede k seznamu knih získaných za posledních 14 dní a v ní čtveřice knih nechyběla. V případě knih Dům a Zátoka bouří jsem měl smůlu, protože knihy byly zpracovány už 4. října, takže údaje o nich ze seznamu již zmizely.
Zamlouvalo se mi, že jihlavští knihovníci k většině akcí, které pořádají, nachystali plakátek, jenž je možný stáhnout si (je v pdf) a vytisknout. Potěšilo mne, že základní údaje o knihovně přeložili jihlavští knihovníci do němčiny, angličtiny a francouzštiny. Němčinu by si však měli nechat zkontrolovat odborníkem. Pokud by to dlouho trvalo, doporučuji, aby hned změnili malé k na velké ve slově Kontakte a vypustili druhé „d“ ve slově Adresse…
Po obsahové stránce se mi stránky jihlavské knihovny líbí, a tak jsem jen zalitoval, že na anketní otázky uložené do archivu anket není možné již reagovat. První anketní otázka po spuštění nových stránek totiž zněla „Líbí se Vám nové stránky knihovny“. Kdyby se nejednalo o ukončenou anketu, zařadila by se má odpověď k účastníkům, kteří zvolili odpověď „ano“. Když anketa probíhala, bylo jich 69 procent!