Výsledky semináře tezaurus '98
Seminář Tezaurus '98 se uskutečnil 3. 12. 1998 v Akademii věd ČR [4]. Seminář zorganizovala knihovna ETF UK [5] ve spolupráci s Knihovnou Akademie věd [6] ČR a Parlamentní knihovnou ČR [7].
Témata prezentovaná a diskutovaná na semináři lze rozdělit do následujících okruhů:
SPRÁVA A AKTUALIZACE TEZAURŮ
Správě a aktualizaci oborových tezaurů je věnována pozornost v příspěvcích A. Lhotské a J. Schwarze [8] (tezaurus EUROVOC) a H. Slezákové [9] (tezaurus AGROVOC). Oba příspěvky jsou zaměřeny především na národní správu vícejazyčného tezauru a podrobně popisují problematiku aktualizace tezauru z hlediska lexikálních jednotek a struktury tezauru. Značná pozornost je také věnována technickým aspektům aktualizace tezauru, zejména použití TMS (Thesaurus Management Software - software pro správu tezauru; funkci a aplikaci TMS bude v říjnovém čísle věnován samostatný příspěvek).O vývoji a budoucnosti tezauru Autority Knihovny Akademie věd ČR pojednává příspěvek D. Hartmanové [viz článek Hartmanová: TEZAURUS Knihovny AV ČR AUTORITY - Ikaros únor 1999].
Na semináři byl také prezentován příspěvek M. Votípkové a A. Šímové Aktualizace tezauru MeSH a jeho využití.
REINDEXACE ZÁZNAMŮ
Problematice reindexace záznamů v souvislosti s implementací aktualizované verze tezauru se z teoretického a metodologického hlediska věnuje uvedený příspěvek A. Lhotské a J. Schwarze [8]. Příspěvek řeší otázku, v jakých případech je vhodné reindexaci záznamů provádět, navrhuje konkrétní metodologii reindexace a uvádí příklady na základě reindexace záznamů indexovaných tezaurem EUROVOC.TEZAURY A FULLTEXT
Možnosti aplikace tezaurů ve fulltextových databázích jsou podrobně rozebrány v příspěvku J. Schwarze [viz článek Schwarz: Využití tezaurů v plnotextových databázích - Ikaros duben 1999]. Kromě "klasických" tezaurů (conventional thesaurus), které se používají pro indexaci a vyhledávání dokumentů v dokumentografických databázích, existují tezaury pro podporu tvorby uživatelských dotazů a podporu vyhledávání (searching thesaurus, popř. search-aid thesaurus), které se začaly rozvíjet zejména se vznikem a expanzí fulltextových databází a fulltextového vyhledávání (včetně aplikací v internetovském prostředí). Vzrůstající význam tezaurů tohoto typu (search-aid thesaurus), který doložili i účastníci semináře Tezaurus '98 svým zájmem o tuto problematiku, je nejen výzvou pro tvůrce a správce "klasických" tezaurů, ale i podnětem pro přehodnocení základních koncepcí struktury a lexika tezauru, tak jak je doposud definuje norma ČSN 01 0193 Dokumentace. Pokyny pro vypracování a rozvíjení jednojazyčných tezaurů.TEORETICKÉ ASPEKTY POŘÁDÁNÍ INFORMACÍ
Kromě výše uvedených praktických a metodologických otázek byly na semináři diskutovány také teoretické aspekty pořádání informací, zejména problematika obsahové analýzy, věcného zpracování dokumentů a možnosti aplikace znalostních systémů. Samostatný příspěvek a diskusní část byly věnovány problematice knowledge organization a potřebám a možnostem národní a mezinárodní spolupráce v této oblasti (viz příspěvek Z. Jonáka, P. Pálky a J. Schwarze [10]). Knowledge organization představuje komplexní přístup k problematice tvorby, zpracování a rozšiřování informací a znalostí se zaměřením na jejich klasifikaci a indexaci; do oblasti knowledge organization však také patří např. vývoj znalostních systémů nebo nástrojů pro vyhledávání informací na Internetu. O těchto otázkách mj. pojednává Z. Jonák v příspěvku o vztahu faktografických informací a znalostních databází na Internetu [11] se zaměřením na filozofické aspekty problému a příklady konkrétních aplikací včetně jejich hodnocení.Další informace o semináři Tezaurus '98 (účastníci, program ad.) naleznete na stránkách knihovny ETF UK [12], popř. vám je rádi sdělíme [13].
Rádi bychom vás také předběžně pozvali na seminář Tezaurus '99, který se letos uskuteční pod patronací Ústavu zemědělských a potravinářských informací [14]. V případě vašeho zájmu se obracejte na Ing. Helenu Slezákovou [15].