Vsetín otevřel zbrusu novou knihovnu
Stovky čtenářů si nenechaly ujít slavnostní otevření zbrusu nové budovy Masarykovy veřejné knihovny ve Vsetíně [5], které se uskutečnilo v úterý 26. září 2006. Knihovna se po téměř 50 letech přestěhovala z již nevyhovujících stísněných prostor v budově na ulici Svárov do bývalé administrativní budovy na Dolním náměstí. Město se tak konečně dočkalo moderního informačního a vzdělávacího centra.
Slavnostního okamžiku se zúčastnila také řada hostů a zástupců knihoven z celé republiky, nechyběli ani představitelé vsetínské radnice. Hojnou účast komentoval starosta města Jiří Čunek s humorem sobě vlastním. „Těší nás, že jste projevili takovou kulturnost, že i na otevření knihovny jste přišli v počtu, který si nezadá s návštěvností na hokejovém zápase,“ přivítal účastníky slavnostního otevření starosta, který také v krátkosti připomněl historii vzniku nové knihovny. „Původně jsme chtěli mít novou knihovnu asi o padesát metrů dále směrem k řece Bečvě. Tento záměr sice nevyšel, zrodil se však nápad nový – umístit knihovnu na náměstí – do centra dění. Věřím, že byl šťastný,“ uvedl starosta.
Jako významnou událost v historii vsetínské knihovny vnímají tento okamžik také její pracovníci. Tím, že město tento projekt podpořilo, dalo zároveň zelenou vzdělání a kultuře, což je významná investice do budoucna. Vždyť jedině prostřednictvím vzdělání může člověk rozpoznat dobro od zla a svobodně se rozhodovat.
Po slavnostním přestřižení pásky následovala prohlídka prostor, k příjemné atmosféře přispěla také cimbálová muzika Jasénka. Novou knihovnou byli nadšeni i samotní čtenáři. „Život bez knihovny si již nedovedu představit a ta původní budova už byla opravdu velmi stísněná. Takže určitě to chtělo změnu, která z tohoto prostoru vyvěrá,“ říká například vášnivá čtenářka a věrná návštěvnice knihovny Anna Štěpánková.
Nová budova knihovny se nyní může pyšnit novou prostornější půjčovnou, čítárnou, studovnou, hudebním oddělením, samostatným přednáškovým sálem, turistickým informačním centrem, počítačovou galerií nebo komunitním klubem pro mládež. Přizpůsobení prostor budovy na Dolním náměstí potřebám knihovny, její vybavení a instalace počítačových rozvodů si vyžádaly bezmála 13 milionů korun, přičemž téměř 90 % bylo hrazeno z evropských fondů. S pomocí evropských prostředků bude částečně financován také samotný provoz knihovny.
Pohled na knihovnu z náměstí
Pohled na knihovnu z ulice
Přestřižení pásky starostou města
Slavnostní otevření s představiteli města
Poblahopřát nové knihovně přijeli i přátelé z Prahy V. Richter a J. Štěrbová
Na otevření se líbilo i knihovníkům z Valašského Meziříčí a Rožnova pod Radhoštěm
Gratulací, kytic a dárečků byla v den otevření celá řada
K poslechu i tanci hrála v komunitním klubu knihovny také místní kapela
První návštěvníci knihovny hned po otevření
Čtenáři v nové knihovně
Výpůjční služby
Interiér prostoru výpůjčních služeb