Junior Internet 2006
V sobotu 1. dubna 2006 se konal již sedmý ročník konference Junior Internet [4] a ačkoliv by k tomu datum svádělo, nejednalo se o žádný apríl. Naopak, tato akce, která je již klasickou součástí Března - měsíce internetu [5], byla velice přínosná, velmi dobře organizovaná a směle se vyrovnala jakékoliv čistě „dospělácké“ konferenci. Hlavní program probíhal ve velké aule v jinonickém areálu [6] Univerzity Karlovy [7] a celá konference byla živě vysílána přes internet. Bez zajímavosti není ani fakt, že součástí konference byla i tombola, takže během celého dne se rozdalo veliké množství cen.
Celou konferencí nás prováděla moderátorská dvojice Katka Opočenská a David Šmehlík, která uváděla jednotlivé hosty a jejich příspěvky. Koordinátorem akce Junior Internet 2006 [4] byl Jiří Peterka, který také pronesl úvodní projev, ve kterém přivítal účastníky a představil sponzory. Poté předal slovo Jaroslavu Winterovi, prezidentovi sdružení BMI [5] (Březen – měsíc internetu). J. Winter stručně pohovořil o projektu „Března“, který začal roku 1998, a již od třetího ročníku se jeho součástí stal právě Junior Internet. Zmínil také, že každý rok předávalo sdružení BMI organizátorům Junior Internetu o něco více zodpovědnosti a v současné době si už prakticky vše připravují sami.
Jako další byl na řadě vzácný host, ministryně informatiky České republiky (MI ČR [8]) Dana Bérová. Velmi stručně pohovořila o významu této a podobných akcí a vyjádřila spokojenost, že existuje tolik mladých lidí, kteří již něco dokázali. Na její slova navázal profesor Jan Sokol, PhD., děkan Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy (FHS UK [9]), který mimo jiné zdůraznil, že ačkoliv se věnuje FHS, má k technice velmi blízko, neboť studoval na MFF UK [10] a mnoho let pracoval jako programátor.
Následně byl ještě přečten písemný pozdrav Jána Figeľa [11], evropského komisaře pro vzdělávání, odbornou přípravu, kulturu a mnohojazyčnost. Ten se ve svém textu dotkl zejména toho, že internet už není jen důležitým zdrojem informací a prostředkem komunikace, ale také významným nástrojem vzdělání. Ocenil také iniciativu Junior Internet a zdůraznil, že to je dobrá příležitost k předvedení talentu a podnětných nápadů. Tím byla prakticky ukončena úvodní část a na řadu přišlo vyhlašování výsledků soutěží a jejich následná prezentace.
Tomáš Beránek vyhlašoval výsledky soutěže JuniorWeb, do které dorazilo celkem 257 přihlášek; ceny se dělily do dvou věkových kategorií ("mladší" a "starší"), zvlášť se udílela cena ministryně informatiky. Jana Pospíšilová poté vyhlásila výsledky soutěže JuniorText, kam přišlo 75 přihlášek a ceny byly opět v dvou věkových kategoriích. Jak jsem již předeslal, součástí vyhlašování byla i prezentace výsledných projektů. V mladší kategorii JuniorWebu představil Bronislav Robenek server vlaksim.cz [12], obsahující informace, fotografie a zpravodajství o vlacích. Filip Kroča prezentoval portál online-hry.cz [13], který obsahuje odkazy na mnoho set online her, včetně popisů, hodnocení a komentářů. Ve starší kategorii vystoupil Štěpán Mejzlík a hovořil o projektu English-online [14], který se zabývá online výukou angličtiny. Marek Soldát následně představil dvojici svých projektů, a to internetový vyhledávač zboží Naakup [15] a internetový reklamní systém Efektiv. Zvláštní cenu získal Robert Havlíček za svoji stránku PC viry [16]. V soutěži JuniorText zvítězila Barbora Goldmannová v kategorii "mladší" a Jan Vacula v kategorii "starší". Speciální cenu poroty si navíc odnesl Jindřich Mikulík, těžce sluchově postižený žák základní školy, za svoji slohovou práci. Pro více informací o vítězných projektech si můžete stáhnout tento dokument [17] (formát .doc), nebo navštívit katalog vítězů nominačních soutěží [18].
Následovala diskuze s významnými hosty konference, konkrétně ministryní Bérovou, profesorem Sokolem a Petrem Koubským, redaktorem časopisu Inside [19]. Z "juniorů" se diskuze účastnili Zdeněk Cendra (tvůrce projektu SuperHosting [20]) a Jan Řežáb (tvůrce portálu mobilní zábavy Redboss [21]). Hovořilo se o mnoha různých tématech – jak se pracovalo s počítači například před dvaceti lety, jakým způsobem ovlivňuje „podnikání“ mladých lidí jejich život, či kam se bude internet a výpočetní technika ubírat do budoucna.
Poté vystoupil Jiří Peterka se svojí prezentací na téma "Internet a mladí lidé ve střední Evropě", ve které představil projekt Business for Youth [22] (B4Y), občanské sdružení Together Czech Republic [23] a prezentoval také výsledky statistického průzkumu [24].
Projekt Safer Internet [25] měla uvést Michaela Macová, ale protože nedorazila, zastoupil ji J. Winter. „Bezpečnější internet“ (oficiálně „Czech Safer Internet awareness node”) je součástí programu Evropské unie (projekt Insafe [26]) a jeho cílem je upozornit na možné hrozby internetu. Zabývá se dodržováním pravidel chování v kyberprostoru a poukazuje na postupy, jak se bránit před negativními aspekty, jako je šikana, obtěžování atd.
Posledním bodem dopolední části programu byl virtuální rozhovor Tomáše Krchy s Ondřejem Neffem, známým spisovatelem, publicistou a zakladatelem webů Neviditelný pes [27] a Digineff [28]. Tato část programu však nedopadla dobře, na vině byla technika, která jakékoliv pokusy o smysluplnou diskuzi zmařila. Vypadával obraz a bohužel i zvuk, takže se obě strany prakticky neslyšely nebo si nerozuměly. Dohromady zazněly cca tři souvislé věty, což byla veliká škoda, protože Ondřej Neff by měl k tématu internetu a nových technologií jistě co říci.
Odpolední část byla rozdělena na dva workshopy. V sekci A zazněla jako první velice podnětná přednáška Petra Koubského s názvem "Informační technologie ve střední Evropě". Zaměřil se zejména na tzv. Visegrádskou čtyřku, tj. Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko (další informace: anglicky [29]/česky [30]). Zdůraznil, že východní Evropa stále zaostává za Evropou západní, ale problém není ani tak v dostupnosti informačních technologií, jako spíše v jejich (ne)využití. P. Koubský také ukazoval tabulku vhodnosti různých zemí k investicím, a to z několika různých hledisek (od nákladů na pracovní síly až po politickou stabilitu).
Jako další vystoupil Martin Zedek, technický ředitel portálu Centrum.cz [31]. Stručně pohovořil o historii Centra, například: 7. 9. 1999 – založení, 2002 – Centrum se stává číslem dvě na trhu (hned po Seznamu [32]), 2004 – známá reklama Bobika [33], 2005 – jako první přináší e-mailovou schránku o velikosti 1 GB. Poté ještě krátce pohovořil o strategiích a marketingu firmy a zdůraznil, že „na internetu nevyhrává silnější, ale chytřejší“.
Následovalo představení delegace soutěžních týmů Junior Internet ze Slovenska [34] a vyhlášení výsledků jejich soutěží. Poté měl vystoupit Oldřich Neuberger a představit úspěšný projekt Líbímseti.cz [35], ale bohužel byl tento bod bez vysvětlení přeskočen. Poslední přednášku workshopu měl Pavel Pištěk z firmy IPEX [36], který hovořil o IP telefonii, což je nová a relativně slušně se rozvíjející technologie, umožňující volání po internetu, a to obvykle zdarma v rámci spřátelených sítí a za poplatek s ostatními sítěmi či na pevnou linku a mobilní telefony. Tyto poplatky ovšem bývají znatelně nižší než v případě klasického telefonování.
Zatímco workshop A byl (i podle slov moderátorské dvojice) zaměřený spíše na "starší" účastníky konference, workshop B (který se konal souběžně v jiné místnosti) byl logicky určený těm "mladším". První bod programu se nazýval "Můstek do světa médií", v rámci něhobyly představeny mediální projekty jako Dětská televize [37] (která mimo jiné zajišťovala živý přenos celé konference), Dětská tisková agentura [38], Moje 1. noviny [39] aj. Další část, kterou uváděl Tomáš Beránek, se zabývala vybranými weby pro děti. Posledním bodem workshopu B byla vědomostní soutěž o internetu.
Po krátké přestávce se všichni opět sešli v hlavní aule a konference vstoupila do své poslední třetiny. První přednáška na téma "Internetový marketing", kterou měl uvést Radim Hasalík, se nekonala a program přeskočil k dalšímu bodu, kterým bylo uvítání delegace z Polska [40]. Za zmínku stojí alespoň projekt Zima v Łódźi [41] Jakuba Zasiny. Prezentace Zdeňka Cendra "Internet před šesti a za šest let" byla také přeskočena a rovnou byla představena další delegace, tentokrát z Maďarska, kde se ovšem konference teprve chystala, a tudíž nemohli být prezentováni vítězové.
Posledním bodem konference byla tzv. burza internetových projektů, která spočívala v tom, že jednotliví tvůrci krátce představili své projekty, a buď hledali někoho, kdo by jim s nimi pomohl, anebo rovnou chtěli tyto projekty někomu předat, protože už v nich nechtěli z různých důvodů dále pokračovat. Poté následovalo již jen samotné zakončení konference, poděkování účastníkům i sponzorům a pozvání na příští ročník. O úspěšnosti letošního ročníku konference svědčí také fakt, že Junior Internet 2006 získal následně cenu Ministerstva informatiky [42].