CESNET slaví 10 let
Dne 6. března 1996 zástupci vysokých škol v České republice a Akademie věd ČR podepsali zakladatelskou smlouvu zájmového sdružení právnických osob CESNET [4]. Připomínáme si tedy 10. výročí založení sdružení CESNET. Historie sítě CESNET2 je však o tři roky delší.
Trocha historie
Dne 13. února 1992 byl v tehdejším Československu zahájen provoz internetu, byla uvedena do provozu síť FESNET (Federal Education and Scientific NETwork) propojující české, moravské a slovenské univerzity. Za realizací této významné události stáli odborníci ČVUT v Praze. Jako perličku uveďme, že při diskuzi o názvu vznikající sítě padl také návrh na označení FERNET (Federal Education and Research NETwork).
V roce 1993 byla původně společná akademická síť FESNET rozdělena na dvě – slovenský SANET a český CESNET (Czech Education and Scientific Network). CESNET zahajuje svou činnost. Začátkem roku 1994 získalo Výpočetní centrum ČVUT povolení k poskytování neveřejných datových služeb a připojuje k síti CESNET první komerční zákazníky.
Od roku 1996 působilo sdružení CESNET jako komerční poskytovatel internetu s cílem získávat z těchto aktivit dostatečné prostředky pro svou hlavní, tj. výzkumnou činnost. Podařilo se mu získat pozici jednoho z nejvýznamnějších subjektů na trhu připojování k internetu v České republice. Díky získání dvouletého grantu na řešení projektu „Realizace sítě TEN-34 CZ“ (1996-1998) od MŠMT ČR zahájil CESNET budování páteřní výzkumné sítě České republiky se zcela novou kvalitou. Současně s tím probíhalo oddělování provozu výzkumného a komerčního, v jehož rámci všichni členové sdružení přešli do výzkumné sítě. Od roku 1997 CESNET provozoval dvě nezávislé sítě: první, TEN-34 CZ (později TEN-155 CZ), sloužící potřebám výzkumu a vzdělávání a druhou, která nesla z historických důvodů název CESNET a připojovala komerční zákazníky. Obě sítě byly odděleny technologicky, ekonomicky a do značné míry i personálně. Koncem 90. let začaly na trh připojování internetu vstupovat finančně velmi silné subjekty. Soutěžit s nimi v oblasti komerčního připojování k internetu nebylo pro CESNET ekonomicky únosné, proto bylo rozhodnuto vyhledat strategického partnera a komerční síť ekonomicky zhodnotit. Finanční prostředky získané prodejem byly začleněny do Fondu rozvoje sdružení CESNET [5], ze kterého je podporován vývoj nových technologií a aplikací. Po prodeji komerční sítě v roce 2000 přestal CESNET působit jako komerční poskytovatel internetu a věnuje se výlučně budování a rozvoji výzkumné sítě. Strategický partner neprojevil zájem o značku CESNET, tudíž mohla být přenesena na akademickou síť, číslice 2 v názvu CESNET2 označuje novou (gigabitovou) generaci sítě.
Sdružení CESNET
Sdružení CESNET si vytyčilo tyto základní cíle:
- provozovat a rozvíjet vysokorychlostní síť národního výzkumu a vzdělávání, tedy síť CESNET2;
- účastnit se analogických projektů na evropské a světové úrovni;
- provádět původní výzkum v oblasti pokročilých síťových technologií a jejich aplikací;
- aktivně vyhledávat, přizpůsobovat a vyvíjet odpovídající aplikace.
Uvádíme-li, že sdružení CESNET buduje a rozvíjí národní síť pro výzkum a vzdělávání, je na místě tento typ sítě stručně charakterizovat. Sítě národního výzkumu (NREN - National Research and Education Network) jsou součástí internetu, ale mají podstatně lepší parametry služeb poskytovaných svým uživatelům (zejména rychlost přenosu dat, spolehlivost a garantovanou kvalitu služeb umožňující například multimediální aplikace). Jedním z důvodů jejich vzniku je, že běžný přístup do internetu poskytovaný různými komerčními společnostmi a podmíněný výhodností pro poskytovatele se často ukazuje pro potřeby vědy, výzkumu a vzdělávání nedostatečný.
Síť CESNET2
Páteř sítě CESNET2 propojuje největší univerzitní města České republiky okruhy s vysokými přenosovými rychlostmi (2,5-10 Gb/s). Uživateli sítě jsou především vysoké školy, Akademie věd ČR, výzkumná pracoviště, ale i některé střední školy, nemocnice a knihovny. Kromě standardního připojení k internetu nabízí CESNET2 především pro vědecké a výzkumné účely i některé pokrokové, kapacitně velmi náročné služby – například distribuované počítání, úložné/skladové služby nebo multimediální služby (videokonference).
Topologie sítě CESNET2
Výzkumné aktivity
CESNET je často velmi zjednodušeně vnímán pouze jako poskytovatel přístupu k internetu. Podstatnou složkou jeho činnosti jsou však výzkumné aktivity v oblasti pokročilých síťových technologií a aplikací, které tyto technologie využívají. Na těchto výzkumných aktivitách kromě členů sdružení CESNET participují i jiné subjekty mimo akademickou obec (např. výzkumné ústavy nebo výzkumná pracoviště komerčních společností). V současnosti výzkumné činnosti probíhají v souladu s řešením sedmiletého výzkumného záměru „Optická síť národního výzkumu a její nové aplikace“ (2004-2010). Sedmileté období je dostatečně dlouhé pro zahájení a úspěšné dokončení rozsáhlých výzkumných činností, které jsou v současné době rozděleny do dvanácti tematicky vymezených aktivit:
- Rozvoj páteřní sítě CESNET2
- optické sítě
- programovatelný hardware
- sledování infrastruktury a provozu sítě
- sledování a optimalizace výkonnostních charakteristik
- AAI (autentizační a autorizační infrastruktura) a mobilita
- IP telefonie
- MetaCentrum
- virtuální prostředí pro spolupráci
- podpora distančního vzdělávání
- CESNET CSIRT (Computer Security Incident Response Team)
- lékařské aplikace
Na webových stránkách sdružení CESNET lze nalézt jak stručnou charakteristiku činnosti jednotlivých aktivit [7], tak podrobné informace o aktuálních výsledcích v rámci Zprávy o řešení výzkumného záměru za rok 2005 [8].
Výzkumné aktivity sdružení CESNET zahrnují oblasti od nejnižších přenosových vrstev počítačových sítí, přes middleware, autentizaci a autorizaci, bezpečnost až po výzkum a vývoj nových aplikačních služeb. Značný důraz je kladen na mezinárodní spolupráci a na zapojení především do projektů v rámci 6. rámcového programu Evropské unie.
CESNET Conference 2006
V souvislosti s 10. výročím svého založení pořádá sdružení CESNET mezinárodní odbornou konferenci CESNET Conference 2006 [9], jejímž mottem je „Síť pro výzkum, výzkum pro síť“. Konference se koná ve dnech 6.-8. března 2006 v Modré posluchárně Univerzity Karlovy v Praze (Celetná 20) a jak je patrné z programu [10], budou zde přednášet odborníci v oblasti informačních a komunikačních technologií z České republiky, Evropy i USA.
V malebně starobylých prostorách naší nejstarší univerzity se tak setká světová špička internetového výzkumu, pro který tvoří deset let významně dlouhou historii.