Exkurze po síti Vysoké školy chemicko-technologické v Praze – elektronické studijní opory
Portál elektronických studijních opor (ESO) [4] je v tomto akademickém roce v doméně Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT) [5] novinkou. Jeho základní myšlenkou je zpřehlednit narůstající množství studijních materiálů, které jednotlivé ústavy a katedry celé školy vystavují na svých webových stránkách a které i informovaný student hledá mnohdy obtížně. Portál je tedy prvotně určen pro studenty VŠCHT, ale vzhledem k tomu, že valná většina materiálů je dostupná volně, najde využití i u odborné veřejnosti.
A co je tedy portálem zachyceno? Především jsou to přednášky (obvykle materiál používaný pedagogem přímo při výuce), skripta (o nich bude řeč ještě dále) a návody k laboratorním pracím. Ty jsou velmi podrobně zpracovány a mohly by se stát zdrojem inspirace např. i pro středoškolské pedagogy. Dále jsou to příklady k procvičování, atlasy, slovníky, software, interaktivní aplikace atd., včetně ryze studentských záležitostí typu vzorových testů. Celkem je v současné době zařazeno cca 350 materiálů. Aktualizace je průběžná, s pomocí webmasterů či tajemníků ústavů, kteří „přírůstky“ ohlašují.
Dovolte mi nyní malou odbočku ke zmiňovaným skriptům. Některé, zejména starší tituly jsou vystaveny na webových stránkách ve skenované podobě, o to zajímavěji působí elektronické publikace Vydavatelství VŠCHT [6], které se s vervou pustilo do jejich produkce. Jde především o elektronické verze tištěných publikací, tedy nejen skript, ale i slovníků, sbírek příkladů atd. Připravují se však také tituly, kterým bude jejich tištěná varianta chybět. Celkem je v katalogu Vydavatelství [7] zatím 28 položek. Elektronické verze přinášejí studentům nemálo výhod: možnost plnotextově vyhledávat, listovat, pohodlně číst z obrazovky nebo si stránky vytisknout. Pokud jde však o tisk celé publikace, není záměrně řešen optimálně, aby elektronické verze netvořily tištěným skriptům příliš velkou konkurenci. Autoři i vydavatel těchto publikací prokazují sympatickou dávku velkorysosti - drtivá většina elektronických publikací je dostupná veřejně.
Vyhledávání v rámci portálu je možné několika způsoby: podle typů materiálů tak, jak byly naznačeny výše, podle pracoviště či podrobněji podle autora a následně podle pracoviště. Dále, výhodně zejména pro studenty, podle vyučovaných předmětů. Zde snaha zařadit všechny dostupné materiály kolidovala s faktem, že VŠCHT v roce 2004/2005 přešla na systém strukturovaného studia, a tedy se mnohdy výrazně měnil obsah předmětů. Některé materiály se proto ne zcela kryjí s obsahem nových předmětů, které jsou na portálu nabízeny k prohledávání. Vyhledávat lze také podle ročníků v rámci studijních programů a oborů na jednotlivých fakultách.
Pokud jde o věcný přístup, je zde využit Polytematický strukturovaný heslář [8] (PSH) produkovaný Státní technickou knihovnou. Indexované materiály svým zaměřením nepokrývají jen základní heslo Chemie, ale zasahují více či méně do dalších třinácti hesel, jako je Fyzika, Biologie, Potravinářství, Ekonomické vědy atd. U každého hesla i podhesla nalezne uživatel odkaz na katalog Ústřední knihovny VŠCHT [9] (systém ALEPH), kde je automaticky zadáno heslo do vyhledávání v poli Klíčová slova a jednoduše tak lze zjistit, které dokumenty se k danému tématu nacházejí ve fondu knihovny. Uvažuje se o zavedení PSH i do indexace knihovního fondu, propojení by se pak realizovalo přímo na úrovni hesel.
Vzájemné propojování je hlavním motivem rozvoje portálu ESO, do budoucna se uvažuje o vytvoření ojedinělého systému - obohacení služeb studijního informačního systému Student (podobně jako na jiných školách slouží k zapisování předmětů, zkoušek, známek atd.) o služby portálu ESO a knihovního katalogu. Např. při zapisování předmětu by si student mohl zároveň jednoduše v katalogu knihovny zarezervovat doporučenou literaturu přiřazenou k předmětu, pomocí odkazu na portál ESO se podívat se na texty přednášek, případně si rovnou prostudovat vzorovou písemnou práci. To vše během pár chvil a z jediného výchozího místa.
Portál ESO vznikl za spolupráce pedagogů a studentů mladého oboru Informatika a chemie [10] jako součást TRANSFORMAČNÍCH ROZVOJOVÝCH PROGRAMŮ MŠMT ČR na rok 2005 - projekt č. 602 "Integrovaný systém elektronických studijních opor VŠCHT Praha".