Městská knihovna na cestě do EU - založení centra celoživotního vzdělávání (Šárka Kašpárková)
Knihovna Kroměřížska [4], reprezentovaná na konferenci ředitelkou PhDr. Šárkou Kašpárkovou, se podobně jako vsetínská knihovna vydala cestou komunitního vzdělávání. V mnohém podobný osud dvou knihoven bylo možné srovnat zejména s ohledem na typ aktivit, kterým se v rámci lokality začaly věnovat, a cílům, které si vytyčily. I kroměřížská knihovna získala podporu Open Society Fund Praha.
Kroměřížská knihovna si zvolila cestu vzdělávání lidí s cílem zvýšit jejich cenu a pravděpodobnost nalezení zaměstnání na trhu práce, a to zejména důrazem na zvýšení informační gramotnosti a "zbavení strachu z IT". Centrum celoživotního učení (vzdělávání) se tak může stát odrazovým můstkem pro mnohé z těch, kteří by jinak "do knihovny" těžko přišli.
Š. Kašpárková dále poznamenala, že právě díky pilotním projektům a nelehkým začátkům knihovny se podařilo odhalit mnohé slabiny, které by jinak než týmovou analýzou byly těžko odhaleny. Zároveň zdůraznila rostoucí kredit knihovny v očích veřejnosti i institucí města, který je pozitivním důsledkem zapojení knihovny do aktivit města v roli partnera a zároveň rozvojem vztahů s dalšími paměťovými institucemi na lokální úrovni. Výsledkem takového zapojení může být např. vytvoření rozvojové strategie města - či alespoň nemalý vliv knihovny na proces jejího vzniku.
JaS