Měnící se role katalogizátorů v knihovně Oregon State University
26. 4. 2005 uspořádal Ústav informačních studií a knihovnictví [4] (UISK) v Praze setkání knihovnické veřejnosti s hostujícím pedagogem panem Richardem Sapon-White, který působí na UISK díky podpoře Fullbrigtovy nadace v letním semestru roku 2005.
R. Sapon-White je vedoucím katalogizace monografií v knihovně Oregon State University [5]. V Praze přednáší dva výběrové předměty: "Metadata for Description and Retrieval Of Online Resources" a "Subject analysis".
Studenti UISK získali jedinečnou šanci dozvědět se něco nového z oblastí, které nepatří na české knihovnické scéně k tak populárním tématům jako je například poskytování elektronických služeb. Zároveň je jim umožněno nahlédnout na skutečnosti, které jim jsou již známé z výuky předmětů zabývajících se popisem dokumentů, z nového úhlu pohledu. Richard Sapon-White je absolvent bakalářského studia zoologie na University of Toronto, magisterského studia veřejného zdravotnictví na University of California v Los Angeles a magisterského studia knihovnictví na Southern Connecticut State University. Je aktivním členem několika profesních sdružení (Oregon Library Association [6], Association of College and Research Libraries [7], Association for Library Collections and Technical Services [8]). Jeho profesionální zájem je zaměřen na předmětovou analýzu, problematiku akademických knihoven a mezinárodního knihovnictví.
Pro setkání s profesionálními knihovníky připravil R. Sapon-White přednášku, kterou nazval "The Evolving Role of Catalogers at Oregon State University". Přednášky se zúčastnilo 18 knihovníků, především katalogizátorů a správců katalogů, z různých knihoven ČR.
R. Sapon-White představil Oregon State University a její knihovnu. Tato knihovna vlastní 1,5 milionů svazků tištěných dokumentů a 14 000 titulů předplacených časopisů. Zaměstnává 82 pracovníků včetně 28 knihovnických specialistů. Akvizice a zpracování dokumentů je začleněno do oddělení Technical Services a je zabezpečeno 24,5 pracovními úvazky. V oblasti katalogizace knihovna participuje na kooperativních projektech CONSER, NACO, SACO, OCLC Enhance.
Katalogizátoři se zabývají mimo popis tištěných dokumentů (nejčastěji formou stahování záznamů z OCLC) též popisem elektronických dokumentů (seriálů i monografií), ke kterým vlastní knihovna přístupová práva. Další internetové zdroje jsou zpracovávány na základě doporučení referenčních knihovníků.
Katalogizátoři Oregon State University spolupracují na projektech digitálních knihoven a archivů. Richard Sapon-White představil projekty: Pacific Northwest Stream Survey Photo Collection, [9]Northwest Digital Archives [10] a Linus Pauling Research Notebooks [11].
Katalogizáři při této práci využívají svých zkušeností z projektů zabývajících se bibliografickým popisem tištěných informačních zdrojů. Obdobně je důležité zvládnou standardizovaný popis ve strukturách jednotlivých systémů metadat (ve zmiňovaných projektech bylo využito systému Dublin Core a EAD/Encoded Archival Desription). Pro správnou volbu selekčních termínů je nutná znalost principů předmětové analýzy. Úspěšné zapojení katalogizátorů do projektů budování souborů metadat však předpokládá jejich další vzdělávání v oblasti nových standardů i znalostí technologií digitálního prostředí. Proto je nutné, aby problematika popisu digitálních objektů pomocí metadat byla začleněna do osnov katalogizačních předmětů knihovnických škol i systémů celoživotního vzdělávání knihovníků a katalogizátorů.
Na závěr prezentace R. Sapon-Whitea proběhla krátká diskuse týkající se personálního zabezpečení projektů a sledování využívání digitálních sbírek.
Vyváření digitálních sbírek je jedním ze současných trendů paměťových institucí. Pokud se na profesi katalogizátora podíváme komplexně, pak musíme s postupem amerických kolegů jen souhlasit a doufat, že i v našem prostředí se stanou katalogizační oddělení místem, kde budou působit odborníci schopní nejen organizovat vlastní knihovní sbírky, ale i jiné kolekce dokumentů přístupné v prostředí virtuálních sítí. Jedná se o podobnou změnu, jaká již v českých knihovnách proběhla v oblasti knihovnicko-informačních služeb.