Google se chystá zpřístupnit fondy pěti velkých knihoven online
14. prosince 2004 představitelé společnosti Google Inc. oznámili zahájení spolupráce s knihovnami Harvardské, Stanfordské, Michiganské a Oxfordské univerzity a s Veřejnou knihovnou v New Yorku za účelem postupné digitalizace jejich fondů (nebo částí jejich fondů) a následného zpřístupnění digitalizovaných dokumentů prostřednictvím vyhledávače Google.
Zahájení spolupráce s knihovnami znamená rozšíření existujícího programu Google Print [4], který umožňuje uživatelům vyhledávat v plných textech knih. Napomáhá také k naplnění poslání společnosti Google [5], tedy k organizaci informací z celého světa a jejich všeobecnému zpřístupnění a využití.
Výsledky rozsáhlého projektu digitalizace přinesou budou užitečné jak pro uživatele, tak pro vydavatele a autory. Zatímco uživatelé budou moci prohledávat plné texty knih, a to včetně titulů, které již nejsou běžně nabízeny v knihkupectvích, autoři a vydavatelé budou profitovat ze zvýšené viditelnosti novějších knih a pochopitelně z možnosti využití odkazu směřujícího na website internetového obchodu Amazon.com [6]. K dispozici budou také odkazy na knihovny, v nichž si je možno knihu vypůjčit.
Pokud budou na dotaz zadaný uživatelem do vyhledávacího okénka Google nalezeny relevantní výsledky v rámci plných textů digitalizovaných knih, bude příslušný odkaz vést na stránku Google Print. Zde pak bude možno prohlížet díla, která jsou již v tzv. public domain, tedy nespadají pod ochranu copyrightu. V případě děl chráněných copyrightem bude zobrazen pouze krátký úryvek textu a příslušné bibliografické údaje. Obsah těchto digitalizovaných dokumentů bude tedy zobrazován v souladu s legislativou týkající se copyrightu.
V případě hlubšího zájmu o problematiku doporučuji poslech záznamu rozhlasového pořadu s názvem Google's Plan Prompts a Question: What's on the Web? [7], který byl vysílán 15. 12. 2004 na stanici National Public Radio a jehož hosty byli Michael Keller, hlavní knihovník a ředitel Academic Information Resources na Stanfordské univerzitě, a Brewster Kahle, představitel Internet Archive [8]. Na pořad upozornil Petr Žabička z Moravské zemské knihovny v diskusní konferenci Knihovna ve svém příspěvku ze 17. 12. 2004.
Závěrem dodejme, že v poslední době společnost Google Inc. představila rovněž betaverzi služby Google Scholar [9] pro vyhledávání vědeckých publikací a rovněž betaverzi software Google Desktop Search [10].