Knihovnický happening v Semilech
Bylo to dílem náhody, štěstí a – při vší skromnosti – i přičiněním naším, že jsme v loňském roce v Opavě na happeningu s podtitulem Indiánské léto získaly putovní džbán Svazu knihovníků a informačních pracovníků. Znamenalo to pro naši městskou knihovnu se sedmi pracovnicemi, že příští, již šesté setkání knihovníků, bude právě u nás, v Semilech.
Těšilo nás to, protože bylo jasné, že tato akce bude vyvrcholením v roce, kdy naše knihovna slaví 140 let svého trvání! A děsilo nás to, protože bylo jasné, že to bude spousta práce – od ubytování dvou stovek účastníků v našem nevelkém městě, zajištění občerstvení, programu, vymyšlení soutěží až k vyhledání potřebných míst a ploch k uskutečnění celého záměru. A nestačila by naše další sebevětší aktivita, kdyby nebylo sponzorů, zájmu města a přátel knihovny. A také kapičky štěstí. Protože po mnoha studených a umáčených dnech 1. října vysvitlo sluníčko a odkládaly se bundy i svetry. Vynikly tak různé kroje a převleky mnoha účastníků happeningu, který se nesl v duchu starých bájí a pověstí. A k těm patřil i pán našich hor, Krakonoš. Ukázal se v mladší, fešné podobě, kabát si přizdobil čerstvými houbami a rozdával knihovníkům "voňavý kérkonošský bejlí".
Je ale pravda, že mu je semilské knihovnice celé jaro a léto pomáhaly sbírat a sušit. Nejen sáček s kořením, ale i pravou podhorskou stravu ochutnali účastníci během příjemného dopoledního posezení na zahradě knihovny – byly to bramboráky a kyselo. Dokonce jsme na přání obstaraly kvásek a napsaly recepty na přípravu této polévky.
V knihovně na naše hosty čekala také káva a spousta sladkostí, které nám pomohly připravit maminky, babičky a ochotné čtenářky.
Po občerstvení si někdo šel prohlédnout město a mnozí zavítali i na výstavu "140 let knihovny v Semilech". Ta nám také dala hodně práce, ale věříme, že se povedla. Ale zpátky k happeningu.
Hlavní program na městském stadionu zahájil starosta Semil, dále promluvil zástupce Krajské knihovny v Liberci a účastníky setkání i veřejnost přivítala ředitelka Městské knihovny. A to už se rozezpívaly a roztančily děti ze souboru Jizerka v replikách krkonošských lidových krojů. Vzápětí vstoupila do dalšího děje happeningu rodina starých Slovanů, která navodila historii vzniku městského znaku v živém obraze s jeleny a laněmi. Poté si slovanská žena Libuše zavěštila a chopila se moderování dalšího programu – soutěží osmi družstev. Knihovníci se představili v krátkých scénkách z pověstí svého kraje, absolvovali hod bramborou, běh s uloveným štětináčem, jízdu s výměnným souborem bibliosaněmi do horské knihovny, prokazovali vtip, pohotovost i znalost historie. A když pak zazněly nádherné fanfáry z "Libuše", nedostavil se prezident, ale došlo na "domácí úkol" knihoven – věštbu ve stylu Libušině o budoucnosti knih a knihovnictví vůbec.
Večerní program začínal rautem v Kulturním centru Golf. Byla to pastva i pro oči – díky ISŠ v Lomnici nad Popelkou. Zasmáli jsme se i zazpívali při vystoupení divadelního spolku "Beznaděj" z nedalekého Benešova. Jsme rádi, že hra ze života sovětských pionýrů je dnes už opravdu jen parodií.
Živá byla beseda se známou režisérkou Věrou Šimkovou-Plívovou, která žije v Chuchelně u Semil. Její temperament, tvůrčí činnost a živý zájem o vše popírá věk, nicméně právě k životnímu jubileu vydala Městská knihovna v Semilech její nejnovější knihu "Divizna-Vlčice". A právě zde proběhl i křest knihy a následná autogramiáda.
Ale to už do sálu zaznívaly tóny country skupiny Johnnie Walker Band, která účastníky happeningu opět rozezpívala a roztančila.
Rozcházeli jsme se pozdě. A scházeli zase brzy ráno. Protože druhý den někteří odjížděli do Liberce, na prohlídku knihovny a další program zde, jiní chtěli poznat alespoň kousek Českého ráje za našeho doprovodu. I tento den přálo počasí. Možná proto, že se za ně modlili i ateisté... A kde že se příště sejdeme? Přece v Českém Těšíně! Už se těšíme!
Fotogalerie [4]
Poznámka redakce: K dispozici je též fotografická dokumentace z knihovnického zájezdu pražské organizace SKIP [5], který se uskutečnil ve dnech 30. 9.-3. 10. 2004 a jehož program zahrnoval též účast na knihovnickém happeningu v Semilech [6].