Internet ve státní správě a samosprávě po šesté
Ve dnech 24. a 25. března 2003 se v Hradci Králové uskutečnil již šestý ročník konference "Internet ve státní správě a samosprávě [4]" (ISSS 2003). Stejně jako v uplynulých pěti letech se zde opět setkali zástupci státní správy a samosprávy, politici, manažeři, odborníci z oblasti ICT i zahraniční hosté. Redakce Ikaros byla na této konferenci stejně jako v minulých letech, připravili jsme pro vás nejen fotoreportáž [5], ale také dva rozhovory: s vítězi soutěže Český zavináč [6] a prezidentkou SPISu [7], jednoho z tradičním spolupořadatelů konference.
Letos se konference konala pod záštitou Ministerstva informatiky ČR [8]. Hlavním pořadatelem byla společnost Triada, spolupořadateli pak Svaz měst a obcí ČR, Asociace krajů ČR, SPIS a agentura ExMise Public Relations. Generálním partnerem akce byla Česká spořitelna, hlavními partnery pak společnosti Český Telecom, IBM, Microsoft, Novell, Oracle a T-Mobile. Na zajištění části programu se podílí také sdružení BMI (Březen měsíc internetu [9]).
Zájem o účast na konferenci ISSS byl i v letošním roce velmi vysoký. Kapacita kongresového centra ALDIS, které pojme přibližně 1500 účastníků, byla naplněna. Pro všechny, kteří se nemohli jednání konference zúčastnit, i pro další zájemce o problematiku informatizace státní správy a samosprávy běželo vysílání vlastního konferenčního internetového radia SOLÓN [10]. PowerPointové prezentace a zvukové záznamy z přednášek a vystoupení na konferenci jsou nyní postupně doplňovány do jejího programu [11].
Programová náplň konference se opírala o tři hlavní bloky:
- představení nového Ministerstva informatiky, jeho úkoly a cíle,
- otázky činnosti informačních soustav a vyhodnocení přenosu správních agend na obce a kraje po zrušení okresních úřadů,
- integrační proces a spolupráce ČR se zeměmi EU, kandidátskými zeměmi a dalšími partnery při budování informační společnosti.
Ministerstvo informatiky se na konferenci prezentovalo skutečně
mohutně. Ministr Vladimír Mlynář zde strávil oba konferenční dny
a vystoupil v několika programových blocích. V dikuzním pořadu "Bez
e-munity", kterého se zúčastnili zástupci všech parlamentních
stran včetně Mlynářových bývalých souputníků v dnes již historické
"roundshow", se diskutovalo nad otázkou, zda má existence
Ministertva informatiky vůbec smysl. Většina diskutujících se stavěla
k této otázce spíše negativně, což pravděpodobně ovlivnilo i celkový
výsledek hlasování mezi účastníky konference: těsnou většinou zvítězilo
negativní stanovisko.
Na slavnostním večeru byly vyhlášeny výsledky hned několi soutěží:
- Zlatý erb [12] - soutěž o nejlepší internetové stránky měst, obcí a regionů, kterou vyhlašuje Svaz měst a obcí České republiky a Ministerstvo vnitra ČR.
- Český zavináč - držitelem ocenění pro rok 2003 se stala "Společná česko-slovenská digitální parlamentní knihovna", o které přinášíme zvláštní aktuální rozhovor.
- Geoaplikace roku - IV. ročník soutěže o nejlepší využití geodat a geoinformačních technologií ve veřejné správě byl tentokrát mimořádně zaměřen na praktické uplatnění technologií GI(T) při prevenci, krizovém řízení a monitoringu povodní. Vítězem letošního ročníku se stalo řešení geoinformačního systému městské části Praha 4 po dobu letních povodní. Na druhém místě se umístila aplikace "Digitální povodňový plán" společnosti Hydrosoft Veleslavín. Třetí místo získala aplikace "GIS MISYS -- Povodně" společnosti Gepro. Porota udělila také zvláštní cenu, a to společnosti DHI Hydroinform za "Povodňový model Prahy".
- Biblioweb, kterou vyhlašuje SKIP dopadla takto: v kategorii
odborných a krajských knihoven zvítězila Státní technická knihovna
v Praze před Studijní a vědeckou knihovnou v Hradci Králové a
Knihovnou Uměleckoprůmyslového muzea v Praze.; v kategorii knihoven
v obcích nad 20 tisíc obyvatel zvítězila příbramská knihovna před
vsetínskou a teplickou. a v kategorii knihoven v obcích do 20
tisíc obyvatel si vítězství opět odnesla Městská knihovna v Ústí
nad Orlicí před rožnovskou a urbanickou.
- Eurocrest - soutěž o nejlepší internetové stránky měst, obcí a regionů v Evropě. Vyhlašovatelem druhého ročníku soutěže Eurocrest je Sdružení Zlatý erb ve spolupráci s Evropskou komisí a evropskými síťovými IT projekty, jako je například TeleCities. Mezi letošními vítězi soutěže Eurocrest se umístily oficiální stránky měst: Praha (ČR), Vranov nad Topl`ou (SR), Tartu (Estonsko), Jurbarkas (Litva), Ventspils (Lotyšsko), Sopoty (Polsko) a Rouse (Bulharsko).
Konference ISSS se nesporně řadí mezi nejprestižnější české i mezinárodní události v oblasti rozvoje informační společnosti. Na jednom místě koncentruje nejen řadu zajímavých přednášek, praktických ukázek i otevřených diskuzních bloků, ale především dává dohromady odborníky z různých oblastí a pomáhá tak výměně zkušeností, setkávání, utváření kontaktů a sledování vývoje v oboru. Konference však také naráží na své limity - ve smyslu nejen fyzické kapacity sálů centra ALDIS, ale také schopnosti účastníků koncentrovat se na vybranou oblast. V množství přednášek, setkání a diskuzí přestává být snadná orientace, výsledekm pak často bývá přebíhání ze sálu do sálu, neustálé přesouvání účastníků a krátký nebo vůbec žádný čas na diskuzi po přednášce. Konference je tedy jakýmsi katalogem, kterým musí účastník rychle listovat, vybrat si to, co ho zajímá a to si pak vyžádat či dohledat později a v klidu. Právě proto je snaha organizátorů o co nejrozsáhlejší dokumentaci všeho, co se na konferenci odehraje, velmi cenná. Doufejme, že v budoucnu ještě více zpřehlední své zpravodajství na stránkách konference a namísto pozlátka a zaměření na "prestižní" akce skutečně pokryjí celou šíři problematiky a aktivit, které konference představuje - od programových bloků v hlavním sále až po úzká pracovní setkání.