ISSN a pokračující zdroje
Registrační systém celosvětové seriálové produkce ISSN (International Standard Serial Number - mezinárodní standardní číslo seriálu) v rámci harmonizace pravidel standardů ISBD(S), AACR2 a ISSN nahradil pojem seriálová publikace termínem pokračující zdroj (continuing resource) a přijal definice společné všem třem standardům. Základními registrovanými a popisovanými jednotkami, kterým národní střediska přidělují ISSN, se tedy staly pokračující zdroje. Ty zahrnují seriály vycházející v částech po sobě následujících (a obvykle číslovaných), a dále tzv. integrující zdroje (integrating resources), které jsou aktualizovány a integrovány do jednoho celku (viz též říjnové pokračování tohoto sloupku).
Registrace se týká pokračujících zdrojů vycházejících na jakémkoliv médiu, tedy i elektronických. Významným výsledkem harmonizačních snah jsou úpravy v pravidlech týkajících se tzv. velkých a malých změn v názvech pokračujících zdrojů a z toho vyplývající přidělení nebo nepřidělení nového ISSN. Pro přidělení nového ISSN je v podstatě rozhodující změna v prvních pěti slovech názvu.
Další shoda v pravidlech se týká pramene popisu. Jeho základem je první číslo nebo jeho nejbližší dostupné pokračování, a to jak pro tištěné tak pro elektronické podoby seriálu. Výše uvedené zásady a další změny budou zahrnuty do nového Manuálu ISSN, jehož redakce bude ukončena do konce roku 2002.
Jednou z harmonizačních snah AACR2, ISBD(S) a ISSN, která by vedla k lepšímu propojení všech těchto standardů a pravidel, je vytvoření určitého "standardizovaného názvu", jenž by nahrazoval různé způsoby uvádění hlavního názvu a jednoznačně by určoval zdroj v průběhu celého jeho vydávání. Tyto úvahy jsou zatím pouze v začátku a dosud nebyly nijak konkretizovány.
Především rozvoj elektronického publikování a elektronických forem dokumentů vedl systém ISSN koncem 90. let k rozhodnutí začlenit a zpřístupňovat informace o elektronických seriálech ve své databázi Registr ISSN. Za dva roky se v mezinárodním Online Registru ISSN objevilo kolem 16 000 záznamů online pokračujících zdrojů v bibliografickém formátu ISSN. Záznamy zahrnují kromě základních údajů též pole 856 obsahující "elektronickou adresu" (URL) přístupu k online zdroji. Vedle online zdrojů obsahujících především články (analogicky k tištěným seriálům) jde též o databáze. Nejsou registrovány institucionální či komerční webovské stránky.
V ČR registruje České národní středisko ISSN v současné době 333 online pokračujících zdrojů. Bližší informace o registraci těchto zdrojů najdete na www stránkách střediska [4].
Široké možnosti elektronického prostředí otevírají systému ISSN také nová pole působnosti. Např. může ISSN sloužit jako jednoznačné označení zdroje (tzv. URN). Podrobněji už bylo popsáno v článku [5] Filipa Vojtáška.