Seminář hudebních knihoven v Hradci Králové
Semináře se zúčastnilo asi 50 pracovníků hudebních knihoven, resp. hudebních oddělení převážně okresních a městských knihoven. Jednání probíhalo v krásném novobarokním sále jedné ze dvou budov hostitelské knihovny. Program byl zahájen první den večer koncertem, uspořádaným pro účastníky semináře a sponzory okresní knihovny. Koncert v nově otevřené zrestaurované budově Nového Adalbertina přednesl orchestr katedry hudební výchovy Národní knihovna ČR [4]. PhDr. Julius Hůlek (hudební oddělení) se zabýval současným stavem hudebního knihovnictví (registrace fondů, informační aparát, služby, vzdělávání) a dal podnět k vytvoření užšího kolektivu lidí, kteří by směrovali rozvoj hudebních knihoven. PhDr. Zuzana Petrášková ze stejného oddělení informovala o činnosti IAML [5] (Mezinárodní asociace hudebních knihoven) a jeho české pobočky. Další blok byl věnován bibliografickému zpracování děl, která hlavně zajímají hudební knihovny, tj. hudebnin a zvukových dokumentů. Mgr. Ludmila Celbová v úvodu informovala o provozu oddělení zpracování speciálních dokumentů, o tom, jak pokročila od minulého semináře činnost v oblasti tvorby metodiky i praktického ukládání dat, v oblasti konverzí aj. Mgr. Vlasta Janebová potom předvedla ukázky bibliografických záznamů pro různé typy zvukových dokumentů, Mgr. Hana Borková předvedla ukázky zpracování hudebnin, samozřejmě v souladu s platnými standardy (UNIMARC, AACR2R, příslušná doporučení ISBD).
Odpoledne byla na programu výměna zkušeností. Byly předneseny informace o používání, resp. situaci ve vývoji systémů Rapid Library, LANius a KP-SYS a o možnostech aplikace pro neknižní dokumenty.
Velmi zajímavá a důležitá byla přednáška dr. Věry Popelkové ze společnosti INTERGRAM, zabývající se ochranou práv výkonných umělců a nakladatelů. Upozornila na novelizaci autorského zákona č. 86/96 Sb., zejména odlišení pojmů "půjčování" a "pronájem" rozmnoženin děl. Upozornila, že smlouva mezi společností INTERGRAM a organizací SKIP [6], podle níž právnické instituce - členové SKIP mají právo půjčovat zvukové dokumenty, se nevztahuje na zvukově obrazové a obrazové dokumenty, tj. ani CD-ROMy. K legalizaci půjčování těchto dokumentů je zapotřebí uzavřít obdobnou smlouvu s Ochranným svazem autorským a společností INTERGRAM.
Hostitelská knihovna umožnila účastníkům semináře prohlídku svého hudebního oddělení - půjčovnu a poslechové studio, kde pořádá knihovna komponované pořady pro různé věkové a sociální skupiny obyvatel, včetně dětí z mateřských škol či lidí fyzicky postižených. Jedna z pracovnic knihovny, ing. Hrdá, sdělila své zkušenosti se sháněním finančních prostředků, resp. sponzorů na získávání zejména CD-ROM do fondu. Okresní knihovna má ve svém fondu na 140 nosičů CD-ROM, téměř všechny s hudební tematikou; s jejich ukázkami se mohli zájemci seznámit.
Třetí den dopoledne navštívili účastníci semináře novou moderní knihovnu Vysoké školy pedagogické [7].