Point i - informace o činnosti Rady Evropy
POINT i - tak je nazván Knihovní a informační fond Rady Evropy, jehož činnost byla slavnostně zahájena na Městském informačním centru [4] při Regionální knihovně v Karviné [5] v dubnu 2000.
POINT i byl zřízen ve spolupráci s Dokumentačním a informačním střediskem Rady Evropy [6] (DISRE), které vzniklo v roce 1992 ze společné iniciativy Ministerstva zahraničních věcí ČSFR, Direktorátu politických věcí Rady Evropy a rektora Univerzity Karlovy a bylo ustaveno při Evropském informačním středisku Univerzity Karlovy [7] v Praze.
Hlavním úkolem a cílem Knihovního a informačního fondu Rady Evropy je nejen přiblížit cíle, činnost a způsob práce Rady Evropy nejširší veřejnosti, ale také propagovat poslání této politické mezivládní organizace a umožnit snadný přístup k informacím. Hlavními tematickými okruhy jsou:
- legislativa
- lidská práva
- výchova a vzdělání
- zdravotnictví
- životní prostředí
- sociální otázky
- hromadné sdělovací prostředky
- mládež
- kulturní a architektonické dědictví
Materiály o Radě Evropy získává POINT i z Dokumentačního a informačního střediska RE, které je hlavním distributorem pro v České republice a rozesílá zdarma základní informace v češtině.
Informace jsou přístupné jak v tištěné podobě ve formě letáků, brožur a příruček, tak i na internetu. K dispozici je přehled internetových adres pojednávajících o struktuře a jednotlivých oblastech činnosti Rady Evropy, jako jsou:
- Parlamentní shromáždění
- Výbor ministrů
- Kongres místních a regionálních samospráv
- úmluvy Rady Evropy
- ochrana dat
- boj proti korupci
- média
- národnostní menšiny
- kulturní menšiny
- předcházení mučení
- vzdělávání
- policie a lidská práva atd.
Tyto informace jsou převážně v angličtině a francouzštině.
Jednou z činností DISRE je také spolupořádání seminářů. V Regionální knihovně v Karviné proběhly již dva semináře určené učitelům občanské nauky základních a středních škol. První pod názvem "Tolerance a výchova k lidským právům v multikulturní společnosti"se konal v listopadu 2000 a na něj navázal v květnu 2001 seminář pod názvem "Výchova ke kultuře demokracie". O lidských právech a demokratické společnosti, problémech národnostních menšin a dalších tématech přednášeli odborníci z Univerzity Karlovy v Praze, Českého helsinského výboru a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Oba semináře se setkaly s velkým zájmem ze strany učitelů, kteří projevili zájem o další semináře pořádané v podobném duchu.
POINT i však není určen jen učitelům, ale také studentům, pracovníkům vzdělávacích institucí, zaměstnancům státní správy a všem, kteří mají zájem dozvědět se víc o činnosti Rady Evropy.