Cenný zdroj pro studium anglické a americké literatury
Texty klasiků anglické a americké literatury (např. Williama Shakespeara, Charlese Dickense, Oscara Wilda, Jane Austenové, Edgara Allana Poa aj.) či texty laickému čtenáři méně známých autorů v originálním znění, shromážděné na jednom místě a přehledně uspořádané, aniž by bylo třeba procházet katalogy mnoha knihoven - tak by se dala stručně charakterizovat online antologie Literature Online. Díky národní licenci získala česká akademická veřejnost do konce roku 2003 možnost přístupu k tomuto unikátnímu elektronickému informačnímu zdroji pro studium anglického jazyka a anglické a americké literatury uplynulých několika staletí, s nímž jsme se mohli seznámit na stánku jeho producenta - Chadwyck-Healey/Bell + Howell Information and Learning - na letošním Inforu. Licence byla - stejně jako v případě jiných online služeb u nás v poslední době - financována z rozpočtu grantového programu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR "Informační zdroje pro výzkum a vývoj". Řešitelem příslušného projektu LI01013 je Jiří Rambousek z Masarykovy univerzity. Licence na Literature Online se vztahuje na veřejné vysoké školy (v současnosti ji využívá 26 z nich), Akademii věd ČR a Národní knihovnu ČR. Další vysoké školy, které mají zájem stát se členem tohoto neformálního konsorcia, se mohou přihlásit u společnosti Albertina icome Praha [4], která zajišťuje fungování licence po technické stránce. Připojit do Literature Online se lze na adrese www.literatureonline.cz [5].
Jádro Literature Online ve své úplné verzi (Collection Complete), která byla zakoupena v rámci zmíněného projektu, zahrnuje aktuálně celkem 328 000 literárních děl, která jsou formálně rozdělena do třinácti plnotextových databází pokrývajících různé literární žánry a období, které však jsou vzájemně provázány, a tak z uživatelského hlediska tvoří jeden integrovaný celek. Hlavními zde zastoupenými kategoriemi jsou:
- anglická poezie od 8. století
- americká poezie od 17. století
- afro-americká poezie od roku 1750
- anglické drama od 13. století do začátku 20. století
- americké drama od 18. století
- anglická próza od 16. století do 19. století
- americká próza do roku 1850
Vedle těchto databází je součástí Literature Online také King James Bible z roku 1611. Doplňkovými referenčními zdroji jsou Annual Bibliography of English Language and Literature, bibliografická databáze obsahující 784 tisíc záznamů s retrospektivou od roku 1920, databáze pokrývající 200 literárních časopisů od roku 1998 (61 titulů je k dispozici v plnotextové podobě s ročním přírůstkem 2500 článků), anglický výkladový slovník Webster (3. mezinárodní vydání) z roku 1993 s 450 tisíci hesly a Concise Oxford Dictionary (240 tisíc hesel), několik oborových encyklopedií (např. Encyclopedia of American Poetry: The Nineteenth Century, Columbia Dictionary of Modern European Literature, Columbia Companion to the Twentieth-Century American Short Story, Encyclopedia of Post-Colonial Literatures in English) a životopisy vybraných 1500 autorů. (Pozn.: Databáze Literature Online je doplňována každý měsíc o další zdroje, a tak tento výčet je aktuální k datu uzávěrky tohoto čísla Ikara). V neposlední řadě je zpracováno asi 16 tisíc webových dokumentů uložených na tisíci serverech (v tomto směru je Literature Online mezi profesionálními zdroji bezesporu výjimkou).
Systém nabízí dva způsoby vyhledávání: průřezové (tj. ve všech databázích), nebo v jedné vybrané databázi. V prvním případě lze vyhledávat díla podle bibliografických údajů - podle autorů (tj. díla, která napsali, nebo díla o nich pojednávající) a podle názvu a pochopitelně v plných textech či informace o autorech nebo dílech v referenčních zdrojích. Dotaz lze omezit na určité období, národnost autora, žánr, literární směr atd. (k tomuto účelu slouží vyklápěcí menu). V druhém případě je součástí rešeršního formuláře možnost prohlížení indexů.