Zdravý rozum pro budovu Národní technické knihovny
Těsně před veřejným otevřením nové budovy Státní vědecké knihovny v Liberci [4] a několik týdnů před avizovaným slavnostním otevřením nové budovy Moravské zemské knihovny [5] v Brně byl oficiálně vyhlášen záměr postavit novou budovu knihovny také v našem hlavním městě. Státní technická knihovna [6] v Praze (STK) uspořádala v pražské Galerii Jaroslava Fragnera [7] na Betlémském náměstí dne 30. ledna t. r. tiskovou konferenci [8], na které byl představen vítězný architektonický návrh na budovu Národní technické knihovny (NTK).
Jak je patrné z názvu budoucí, dosud neexistující knihovny, nejde v tomto případě jen o událost stavby nové budovy. Tzv. Projekt výstavby Národní technické knihovny schválený vládním usnesením č. 699 ze dne 12. 7. 2000 vymezuje NTK jako celorepublikové centrum s úkolem řešit informační zabezpečení oblastí výzkumu a vývoje, vzdělávání a veřejných informačních služeb, s důrazem na technické obory.
cíle Projektu výstavby NTK
- vybudovat centrální uzel informační infrastruktury výzkumu a vývoje, vzdělávání a veřejných informačních služeb především pro oblast techniky a s technikou souvisejících aplikovaných přírodních a společenských věd
- transformovat stávající Státní technickou knihovnu a knihovny Vysoké školy chemicko-technologické a Českého vysokého učení technického do vhodné právní formy instituce Národní technické knihovny
- vytvořit nezbytné prostorové, provozní a technické podmínky realizace funkcí Národní technické knihovny výstavbou nové budovy
Vzhledem k tomu, že prostory STK v pražském Klementinu nevyhovují tomuto záměru, bylo rozhodnuto vybudovat prostory nové. Pro tento účel je v územním plánu hl. m. Prahy určena parcela nacházející se v samém středu areálu vysokých škol v Praze - Dejvicích (viz mapka [9] pocházející z dokumentace autorů vítězného návrhu). Předběžné náklady na výstavbu knihovny, se kterou by se mělo začít v polovině roku 2002, byly stanoveny ve výši 1,5 mld. Kč.
Veřejná mezinárodní architektonická soutěž byla vyhlášena k 31. květnu 2000, uzávěrka soutěže byla pak stanovena na 30. listopadu 2000. Do soutěže bylo přihlášeno celkem 44 návrhů, většina z nich pocházela od domácích architektů či architektonických týmů. První cena byla udělena projektu (obr. 1 [10], obr. 2 [11]), který předložilo sdružení AK architekti [12] z Prahy. Tento návrh zaujal porotu především zohledněním nutnosti flexibility knihovny - všichni si jistě uvědomujeme dnešní nejasnou představu o podobě knihoven za dvacet třicet let. Interiér budovy, jehož hlavní část tvoří velká hala [13] přesahující téměř všechna poschodí, je řešen nejen jako místo určené pro studující uživatele knihovny (s místnostmi pro velké skupiny i pro studenty - samotáře), ale také jako prostor pro setkávání, jako kulturní stánek. Jednou z významných podmínek zadavatele, Státní technické knihovny, bylo umístění značné části fondu do volného výběru (ve vítězném návrhu by to měla být polovina fondu).
Vítězný návrh vzešlý z architektonické soutěže vyhovuje všem dosud zúčastněným stranám. Podle nového zákona o zadávání veřejných zakázek (č. 401/2000 Sb.) však není zatím jasné, zda bude tento návrh skutečně realizován. Své nyní budou muset vykonat právníci a také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže [14], který má nad zadáváním veřejných zakázek dohled. Jak zdůraznili účastníci tiskové konference: věřme, že zvítězí zdravý rozum.
Poznámka:
Vernisáž všech projektů přihlášených do zmíněné architektonické soutěže by se měla uskutečnit 19. března 2001 ve Galerii Jaroslava Fragnera na Betlémském náměstí v Praze.